Kılıçdaroğlu: Bana aday ol diyen ilk kişi oydu

CHP'nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 seçimlerinde adaylığını ilk isteyen ismin kim olduğunu açıkladı.

10 Temmuz 2024 Çarşamba 07:35
Kılıçdaroğlu: Bana aday ol diyen ilk kişi oydu

CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin ilk teklifin hangi siyasiden geldiğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu Ankara’daki çalışma ofisinde Erdebil Horasan Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Ali Aker ve gazeteci Vedat Yenerer'le görüştü.

"İLK TEKLİF MERAL AKŞENER'DEN"

İYİ Parti'nin eski Genel Başkanı Meral Akşener’in kendisine sürekli olarak cumhurbaşkanı adayı olmasını istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu “İlk teklif de Meral hanımdan geldi. Karar gazetesi yazarı Elif Çakır bana geldi ve Akşener’in elçisi olarak, Akşener’in benim cumhurbaşkanı adayı olmamı istediğini ve kabul ederse destekleyeceği mesajını iletti. Süreç öyle başladı. Son güne kadar da altılı masadaki tüm liderler de şahittir ki, ‘hep adayımız siz olun’ demiştir.” dedi.

ALTILI MASA'NIN VEKİLLERİ

Altılı masaya verilen milletvekili sayısıyla ilgili “Bu konuda diyeceğiniz var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Meral Akşener’e seçimde aldıkları 43 milletvekilinden çok daha fazla (‘sayıyı açıklama lütfen’ dedi) milletvekili teklif etmiştim. Kabul etmedi ve 43 milletvekili çıkarttılar” şeklindeki açıklamasıyla, Akşener’in bu teklifi kabul etmeyerek bir anlamda hem Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığının önün kesmiş hem de AKP’nin önünü bilerek ve isteyerek açtığı yönünde yeni bir tartışmayı da gündeme getirmiş oldu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 10.07.2024 08:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol