KOCAOĞLU, KOORDİNASYON KURULU'NDA KONUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi'nin derinleştirilmesi ve liman yolunun yapımı konusunda önemli gelişmeler beklediklerini belirtti.

10 Mart 2011 Perşembe 17:40
KOCAOĞLU, KOORDİNASYON KURULU'NDA KONUŞTU

     İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısı, Yılmaz Temizocak başkanlığında, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde yapıldı.
     Toplantıda konuşan Kocaoğlu, geçen Pazar günü Aliağa Menderes Raylı Sistem projesinin hizmete açılış töreninde İzmir'in iyi bir sınav verdiğini, iki siyasi liderin de katıldığı açılışla İzmir'den Türkiye'ye, birlik, beraberlik dayanışma ve uzlaşma mesajı verdiklerine inandığını söyledi.
     İki lideri bir arada ağırlamanın kolay bir iş olmadığını ifade eden Kocaoğlu, bu toplantıda, İzmir'in teşvik bölgelerinde birinci bölgede olmasının yarattığı haksız rekabet, EXPO ve sağlık turizmine özel teşvik sağlanması konularında taleplerini dile getirdiğini ifade etti.
     İzmir için şu anda en önemli konular arasında yer alan Körfezin derinleştirilmesi konusunda da bazı gelişmeler sağlandığını dile getiren Kocaoğlu, şöyle konuştu:
     ''Limanın derinleştirilmesi körfezin korunması artık çok önemli, çünkü artık can çekişiyor. YPK tarafından İzmir Körfezi'nde liman yolunun derinleştirmesi ve limanın büyütülmesi yatırımlarının yapılması TCDD'ye verildi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüyle birlikte 15 gün önce Çevre Orman Bakanı Eroğlu ve müsteşarları ziyaret ettik. ÇED sürecindeki konuyu ve taleplerimizi anlattık. Bize ve TCDD'ye düşen görevlerin belirlenmesi, ÇED projesinin yapılması ve müsaadenin alınması konusu gündemde. İzmir için önemli konulardan bir tanesi budur. Ticarete ve lojistiğe çok büyük etkileri olacaktır. Önümüzdeki günlerde bu konuda umuyorum büyük gelişmeler olacaktır. ''
    
     -ENERJİ HATTI YATIRIMLARI-
    
     Toplantıyı yöneten Temizocak, Kurulun rüzgar enerjisi santrallerinin enerji iletim hattı sıkıntısıyla ilgili Enerji Bakanlığı'na yaptıkları müracaata yanıt geldiğini ifade etti.
     TEİAŞ Enerji İletim Hatları Daire Başkanlığı'ndan gönderilen yazıda, çalışmalar zorlukla ilerlemesine karşın Çeşme yarımadasında üç tane enerji hattının yapımının sürdüğünü kaydetti.
     Temizocak, gönderilen yanıtta, Lodos hattının yatırımcısı tarafından yapıldığını, Karaburun-Çeşme ve Çeşme-Uzundere hatlarında da projelerin bittiğini, ÇED raporunun hazırlandığını, 10-15 gün içinde ÇED'in alınacağı ve hemen ihaleye çıkılacağının bildirildiğini kaydetti.
     Trafo işinin ise daha yavaş gideceğinin anlaşıldığını ifade eden Temizocak, kurul olarak projeleri takip etmeye devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol