YARIN 'ÇILGIN' BİR GÜN OLACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ile ilgili ‘çılgın proje’sini yarın açıklıyor. İşte projeler...

26 Nisan 2011 Salı 22:40
YARIN 'ÇILGIN' BİR GÜN OLACAK

Aylardır merakla beklenen projeyle ilgili pek çok tahmin yürütüldü. Star İstanbul, ünlü mimar Hakan Kıran’ın  “Silivri’den Çatalca’ya yeni bir boğaz açılabilir” sözlerini “Osmanlı’nın 500 yıllık rüyası çılgın proje mi?” başlığıyla duyurmuştu.Medyada çıkan diğer projeler ise şöyle:

Haliç’e Mega Kanal: Habertürk’ün gündeme getirdiği bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.

Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye camiinin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da idia edilmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol