KOMUTANLAR EMEKLİ OLUYOR!

Org. Işık Koşaner ve kuvvet komutanları emekliliklerini istedi.

29 Temmuz 2011 Cuma 18:49
KOMUTANLAR EMEKLİ OLUYOR!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in, görevinden istifa ettiği bildirildi. Koşaner'in istifa dileçesinde gördüğüm lüzum üzerine ifadesi kullandı. Öte yandan istifalar, sadece görevlerinden ayrılmaları ve emeklilerini istedikleri anlamına geliyor.

Koşanerle birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Org. Hasan Aksay ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yigit'nde istifa ettiği açıklandı.

Org. Aksay ve Oramiral Yiğit'in görev süreleri bu yıl doluyordu. Her iki isim için komuta kademesinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı belirtiliyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda ise şimdilik herhangi bir isim yok. Yüksek Askeri Şura'da bir korgeneralin, orgeneralliğe atanacağı bu isminde Kara Kuvvetleri Komutanı olabileceği belirtiliyor.

Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel'in istifa etmediği belirtiliyor. Koşaner'in ardından Jandarma Genel Komutanı'nın Genel Kurmay Başkanı'lığına atanması bekleniyordu.

Hükümet ise Genelkurmay arasında son YAŞ kararları konusunda krizlerin yaşandığı ve bu nedenle uzun süren bir rahatsızlığının bulunduğu belirtiliyor.

Koşaner'in iki yıllık görev süresi bulunuyordu.

KOŞANER KİMDİR?

Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir'de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1966 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.

1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.

İtalya'nın Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) İstihbarat Dairesi'nde karargah subaylığı yapan Orgeneral Koşaner, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesi'nde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.

1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü. Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2004 tarihinde Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Ege Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı göreverinde bulunmuş. 30 Ağustos 2006 tarihinden geçrli olarak Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.

Orgeneral Başbuğ'un 30 Ağustos 2008 itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasıyla boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Sebahattin Işık Koşaner atanmıştır.

30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı'na atanmıştır.

Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol