KIBRIS BİRLEŞİYOR! İŞTE FLAŞ AÇIKLAMA!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ın birleşmesine ilişkin referandumun 2012 yılının başında yapılmasını umut ettiklerini söyledi.

09 Temmuz 2011 Cumartesi 18:22
KIBRIS BİRLEŞİYOR! İŞTE FLAŞ AÇIKLAMA!

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs konusunda, "Ümidimiz yıl sonuna dek çözüm, 2012 başında referandum ve Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını birleşik Kıbrıs'ın üstlenmesi" dedi. 

61. hükümette Dışişleri Bakanlığını yeniden üstlenen ve ilk resmi ziyaretini KKTC'ye yapan Ahmet Davutoğlu'nun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesi tamamlandı. Çalışma yemeğinde devam eden görüşmenin sonunda Eroğlu 
ve Davutoğlu, ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkına desteğini yineleyen Davutoğlu, yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, 2012 başında referanduma gidilmesi ve AB dönem başkanlığını "Birleşik Kıbrıs"ın üstlenmesi hedefini dile getirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da 7 Temmuz'daki Cenevre zirvesinin ardından, sorunun yıl sonuna dek yoğunlaştırılmış müzakerelerle çözümleneceği

inancını ifade etti. Çalışma yemeğine KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de katıldı. 

EROĞLU: "DAVUTOĞLUNU KKTC'DE GÖRMEKTEN MEMNUNUZ"

Görüşmelerin ardından KKTC Cumhurbaşkanlığında düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapmasının önemine işaret ederek, onu burada görmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Bakan Davutoğlu ve Ak Parti hükümeti ile devamlı istişare içerisinde olduklarına dikkat çeken Eroğlu, toplantıda karşılıklı görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti.

DAVUTOĞLU "GARANTÖRLER GÜÇLÜ MESAJ VERİRSE EKİM'DE SONUÇ ALINIR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre'de Kıbrıs sorunu bakımından çok önemli görüşmeler yapıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Eroğlu ile gelinen aşamayı değerlendirdiklerini söyleyen Davutoğlu, hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulması için gösterdiği samimiyeti göz ardı etmemesi gerektiğini belirtti. Müzakerelerin iki kesimli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon çerçevesinde yürütüldüğüne dikkat çeken Davutoğlu, müzakerlerin yoğun bir şekilde devam ettiğini hatırlattı. Türk tarafının Cenevre'de müzakerelerin önünü açacak adımlar attığına vurgu yapan Davutoğlu, "Biz adımların karşılıklı olmasını istiyoruz" diyerek ancak bu şekilde Kıbrıs sorununa çözüm bulunabileceğini dile getirdi. 

"ÜMİDİMİZ 212 TEMMUZ'UNDA AVRUPA DÖNEM BAŞKANLIĞINI BİRLEŞİK KIBRIS DEVLETİ ÜSTLENSİN"

Davutoğlu, "Ümidimiz yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm gerçekleşsin ve gelecek sene 2012'nin ilk aylarında bir referandum gerçekleşsin ve 2012 Temmuz'unda Avrupa dönem başkanlığını birleşik Kıbrıs devleti üstlensin. Bu devlette Kıbrıs Türk halkı hakettiği yeri alarak geleceğe birlikte yürüsün" dedi.

"Kıbrıslı soydaşlarımıza seslenmek istiyorum, Türkiye Cumhuriyeti devleti hangi şartta olursa olsun sizlerin yanındadır. İstiyoruz ki Kıbrıs'ta barış gerçekleşmiş olsun" diyen Davutoğlu, Kıbrıslı Rumlara "Artık bu uzun ve bekleyen süreci nihayete erdirme vakti geldi. 

2012'de AB dönem başkanlığını tek başımıza gerçekleştiririz düşüncesiyle müzakereleri geciktirmeniz herkese zarar verecektir. Gelin bu barışı gerçekleştirelim" dedi. Davutoğlu son mesajını da Avrupa Birliği'ne de gönderdi. Bölünmüş bir Kıbrıs'ın izolasyonlar altında hak etmediği bir muameleyle 2012 Temmuzuna gidilmemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, bunun ABnin vizyonuna da aykırı olduğuna vurgu yaptı. Davutoğlu bölgenin barış havzasına dönüştürmek için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydetti. Davutoğlu, garantörlerin güçlü mesajlar vermesi durumunda ekim ayında sorunun çözülebileceğine inanç belirterek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na olan desteklerinin süreceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol