KASETLER MHP OYLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Seçime günler kala kaset skandalları MHP’de birçok üst düzey yöneticinin art arda istifa etmesine neden oldu. Peki bu durum MHP’nin oylarını nasıl etkiler? Araştırmacılar MHP için sandığın nabzını tuttu.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 11:57
KASETLER MHP OYLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

 MHP’de 4 kişinin istifasına neden olan kaset skandalı, haftasonu 6 yöneticinin daha görevini bırakmasına neden oldu.

Seçime sayılı günler kala yaşanan kaset skandalının MHP’nin oylarını nasıl etkileyeceği merak konusu.

Araştırma şirketi sahipleri, MHP’nin durumunu Milliyet gazetesi için değerlendirdi.

Tarhan Erdem (KONDA’nın sahibi):
Yansıyan olayların, siyasi hayat için doğru olmadığı kesin. Çok organize bir iş olduğu belli ve çok çirkin. Planlanmış, hedefi olan bir hareket olarak görüyorum. MHP'li yöneticilerin istifa etmeleri de doğru bir yaklaşım. Ancak bütün bunların sonunda ben MHP'ye oy olarak büyük bir etkisi olacağını sanmıyorum. Bir kişi hakkında çıkarılan bir dedikodu, kaset vs. özel hayat yönüyle istismar edilebilir, fakat ona oy verme kararında olanların fikrini değiştirmez.

Özer Sencar (METROPOLL Genel Müdürü):
Yaşananların bugünkü haliyle kaldığını kabul etsek bile MHP'yi nasıl etkileyeceğini söylemek zor. İnsanlar 'Büyük sorumsuzluk var, bunları yapanları cezalandırmak lazım' deyip başka yere de yönelebilir.

'MHP birileri tarafından hedef alınıyor, komplo var' deyip oyları da artırabilir. Net bir şey söylemek mümkün değil. Asıl üzerinde durulacak konu ise bence şu: CHP'de Baykal'a yönelik olarak uygulanan yöntem lider değişimini beraberinde getirdi. Burada da amaç bence üst yöneticilerin ve MHP'nin tasfiyesinden çok Bahçeli'yi görevinden uzaklaştırmak. Ancak Bahçeli, Baykal gibi 'Gidiyorum' demedi. Dolayısıyla CHP'deki değişimi hedefleyerek başarı sağlayanlar, şu an MHP'de aynı sonuca ulaşamadı.

Hakan Bayrakçı (SONAR Başkanı):
Verilere dayalı olmamakla birlikte bu gelişmelerin MHP'nin oylarını artıracağını düşünüyorum. Burada gerçekten bir mağduriyet var ve bir plan işletildiği görülüyor. 10 yöneticinin bu şekilde şantaja maruz bırakılması tesadüf değil. Bunun da ters teptiği yavaş yavaş yansımaya başladı. MHP'ye oy vermeyi düşünmeyen birçok kişiden, 'Bu oyunu bozmak için oyumu MHP'ye vereceğim' sözlerini duydum. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde ciddi oy artışına yol açacağını düşünüyorum.

NTV

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol