İŞTE SON ANKET! BUGÜN SEÇİM OLSA NE OLUR?

AK Parti'nin oyları değişti mi? CHP'de yükseliş var mı? MHP'de son durum ne? Hepsinin cevabı bu son ankette...

30 Nisan 2011 Cumartesi 10:22
İŞTE SON ANKET! BUGÜN SEÇİM OLSA NE OLUR?

GENAR'ın "Seçim Yarışı Başlarken" başlığı altında yaptığı araştırma 60 il, 121 ilçe ve 23 köyde, 2 bin 250 kişiyle yüzyüze görüşülerek gerçekleştirildi.
22 Temmuz 2007'seçimlerine göre AK Parti ve CHP'nin oy oranının arttığını, MHP'de ise düşüş yaşandığını gösteren araştırmada partilerin alabilecekleri en fazla oy oranını belirlemek için katılımcılara, "12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçimi için 'oy verebilirim' veya 'kesinlikle oy vermem' şeklinde değerlendirebilir misiniz?" sorusu da yöneltildi.
AK Parti'ye "oy verebilirim" diyenlerin oranı yüzde 57.6 çıkarken, "kesinlikle oy vermem" diyenlerin oranı yüzde 42.4 olarak gerçekleşti. Böylece 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin alabileceği en fazla oy oranının yüzde 57.6 olacağı tespit edildi. Potansiyel oranlar CHP için yüzde 36.7, MHP için ise yüzde 28.3, BDP için ise yüzde 9.6 olarak ortaya çıktı.

Olası terör olaylarının seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceğini tespit etmek için katılımcılara "Seçimlere doğru terör olaylarında bir artış olması durumunda oy vereceğiniz parti değişir mi?" sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 91.8'i terör olaylarının oy vereceği partinin değişmesine neden olmayacağını belirtirken yüzde 8.2'si, değişeceğini bildirdi. Terör olayları nedeniyle oy vereceği partinin değişeceğini bildiren katılımcıların ilk tercihi ise MHP oldu. Terör olayları nedeniyle partisini değiştireceklerin yüzde 41.5'i MHP'yi, yüzde 20.7'si AK Parti'yi, yüzde 14.5'i CHP'yi tercih edeceğini ifade etti.

Terör olayları nedeniyle oy vereceği partinin değişeceğini bildiren katılımcıların ilk tercihi ise MHP oldu. Terör olayları nedeniyle partisini değiştireceklerin yüzde 41.5'i MHP'yi, yüzde 20.7'si AK Parti'yi, yüzde 14.5'i CHP'yi tercih edeceğini ifade etti.

GENAR'ın aday listeleri YSK'ya verildikten sonra, 13-27 Nisan arasındaki dönemde 60 ilde yaptığı araştırmada AK Parti yüzde 48.7, CHP yüzde 25.2, MHP yüzde 11.9, BDP'nin bağımsız adayları yüzde 6.4 oy aldı.

Diğer partilerin oy oranı toplamı ise yüzde 7.8'de kaldı. Ergenekon sanıklarını aday listelerine almasının CHP'ye yaramadığını gösteren araştırma, olası terör olaylarının MHP'nin oyunu artıracağını ortaya koydu.

Ocak ayında yaptığı araştırma ile Nisan ayındaki araştırma karşılaştırıldığında AK Parti, CHP ve BDP'nin oylarında artış, MHP'nin oyunda ise düşüş olduğu saptandı.

GENAR'ın Ocak ayında yaptırdığı araştırmadaki oy oranları şöyleydi: AK Parti yüzde 46.4, CHP yüzde 24.3, MHP yüzde 13.4, BDP yüzde 5.2

GENAR'ın araştırmasında CHP'nin Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Sinan Aygün ve İlhan Cihaner'i aday göstermesi ise yüzde 42.1 "olumsuz", yüzde 10.3 "olumlu", yüzde 47.6 ise nötr karşılandı. GENAR'ın araştırması seçim yaklaştıkça vatandaşların baraj altında kalan partilerden büyük partilere doğru yöneldiğini de ortaya koydu.

GENAR'ın Ocak ayında yaptırdığı araştırmadaki oy oranları şöyleydi: AK Parti yüzde 46.4, CHP yüzde 24.3, MHP yüzde 13.4, BDP yüzde 5.2

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol