AKP'de köpek kavgası

Ankara'da ilkokul 4. sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz, boş arazide köpeklerin saldırması sonucu ağır yaralandı. AKP'li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, sahipsiz köpeklerin çocuğa saldırarak yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. Altınok isim vermeden sorumluluğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye yükledi.

09 Aralık 2023 Cumartesi 12:19
AKP'de köpek kavgası

Ankara’nın Keçiören ilçesinde boş arazide sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan 4’üncü sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz, ağır yaralandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKP’li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, olayın sorumluluğunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhakesi’ye attı.

İsmi yerel seçimde AKP’nin Ankara aday adayları arasında da geçen Altınok’un bu çıkışı, adaylığının önünde engel gördüğü Özhaseki’ye misilleme şeklinde yorumlandı.

Turgut Altınok, açıklamasında, “Başıboş sokak hayvanları sorunu, sadece belediyelere ait bir konu olmayıp çok boyutlu takip gerektiren bir mesele olması sebebiyle birçok kurum ve kuruluşun eş zamanlı ve koordineli çalışmasını gerektirmektedir. Sorun büyüktür.” dedi.

Uzun zamandan beri bakanlıklara resmi yazılarla sorunun bildirildi ancak adım atılmadığını belirten Altınok, şu açıklamayı yaptı:

"BAKANLIK VE İLGİLİ BİRİMLERE BİLDİRİLMİŞ, DÖNÜŞ OLMAMIŞTIR"

"Bu mesele uzun bir zamandan beri belediyemizce ilgili bakanlıklar ve ilgili birimlere resmi yazılarla bildirilmiş ve kontrolsüz hayvan bırakılmasının önüne geçmek adına önlem alınması konusunda yazışmalar yapılmıştır. Ne yazık ki tarafımıza konuya ilişkin bir dönüt olmadığı gibi sokak hayvanı bırakma süreçleri de aralıksız olarak devam etmiştir.

Son zamanlarda meydana gelen sokak hayvanları saldırıları ne yazık ki birçok şehrimizde çocuklarımızın ve tüm vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Söz konusu olaydan hemen sonra bir süredir aralıksız bir şekilde yaptığımız gibi, bölgemize gece vakti kontrolsüz ve toplu olarak bırakılan sokak hayvanlarının tamamını ertesi gün derhal bölgeden toplamaya ve yasal uygulamalara göre rehabilitasyon merkezimizde denetim altına almaya çalışmaktayız.

Sorun büyüktür. 5199 sayılı yasa gereğince sokak hayvanlarının toplanması, kısırlaştırılması, aşılanması, küpelenmesi yapıldıktan sonra en geç 10 gün içinde alınan bölgeye yeniden bırakılması gerekmektedir. Ve yine yasa gereği yerel yönetimler barınak ve rehabilitasyon merkezleri kurarak bölgelerindeki sokak hayvanlarını kontrol etmekle yükümlüdür. Ancak birçok belediye ne barınak ne rehabilitasyon merkezi hizmetini verebilmektedir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.12.2023 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol