SOKAĞA DÖKÜLDÜLER...

Gazeteci Hrant Dink, katledilmesinin 5'inci yıldönümünde yürüyüşle anıldı.

19 Ocak 2012 Perşembe 16:57
SOKAĞA DÖKÜLDÜLER...

 

Saat 13:00'de Taksim'de buluşan kalabalık, saat 13:15'de Dink'in öldürüldüğü Agos Gazetesi önüne doğru yürüyüşe geçti. 
Divan kavşağında iki koldan yürüyen kalabalık, sık sık "Faşizme inat kardeşimsin Hrant", "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeni'yiz" sloganları attı. Yürüyüş nedeniyle Şişli yönüne trafik durduruldu. 
Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve kardeşi Orhan Dink grubun en önünde yer aldı. Rakel Dink yanında, yakınlarını siyasi cinayetlerde kaybetmiş kişilerin yakınları yürüdü. Rakel Dink'in durgun olduğu zaman zaman da gözlerinin dolduğu görüldü. 
Kendilerine Toplumsal Bellek Platformu adını veren grup üyeleri de yürüyüşün en önünde yer aldı. Faili meşhul bir cinayete kurban giden Turan Dursun'un oğlu Abdi Dursun ve vatani görevini yaparken kaza kurşunuyla öldüğü açıklanan Ermeni kökenli Sevag Şahin Balıkçı'nın ailesi de bu grup içinde yer aldı. "Sessiz çığlık" adı verilen yürüyüşte tek pankart taşındı. 'Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz' yazıyı pankartı Hrant'in ailesi ve arkadaşları taşıdı. Yürüyüş güzergahı boyunca asılanan pankartlar da dikkat çekti.

Yürüyüşe CHP ve BDP de kayıtsız kalmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile İstanbul Milletvekili Şafak Payev yürüyüşe katıldı. Payev tekerlekli sandalyesiyle yürüyüşün en önünde yer aldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Sırrı Süreyya Önder de yürüyüşe destek verdi. Yaklaşık bir saatte Agos gazetesinin önüne gelen kalabalık burada bekleyenlerle buluştu. Kalabalık caddeye sığmadı. Sıkışıklığa rağmen o sırada caddeden geçen bir ambulansa kalabalık tarafından yol açıldı. Hrant Dink'in vurulduğu yere ailesi ve arkadaşları tarafından karanfiller bırakıldı. Dink'in sevdiği Ermeni ezgileri çalındı. Agos gazetesi önünde toplanan kalabalık sık sık slogan atarken, Hrant Dink'in öldürüldüğü saat olan 15:00'de saygı duruşunda bulunuldu. 


PENCEREDEN SELAMLADI...
Öldürülen gazeteci Hrant Dink için yüzlerce kişi Taksim'de buluşarak Agos gazetesine yürüdü. Agos gazetesi önünde toplanan yüzlerce kişi Hrant Dink için slogan attı. Gazeteci Karin Karakaşlı Şişli'deki Agos gazetesinin penceresine çıkarak bir basın açıklaması okudu. Basın açıklamasının ardından Rakel Dink pencereye çıkarak kalabalığı selamladı

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol