'EŞİM İSTERSE İKİNCİ KADINI DA ALABİLİR...'

Davranış bilimleri uzmanı, aile ve evlilik danışmanı Sibel Üresin, çok eşliliğin yasallaşmasına yönelik sözlerinin gerekçelerini anlattı

25 Mayıs 2011 Çarşamba 10:50
'EŞİM İSTERSE İKİNCİ KADINI DA ALABİLİR...'

 Davranış bilimleri uzmanı, aile ve evlilik danışmanı Sibel Üresin'in söylediği "2. ve 3. ler için çok eşlilik yasalaşmalı" sözleri, dün Türkiye'de günün konusu oldu. Birçok belediye için aile içi iletişim seminerleri veren Üresin, dün de Bahçelievler Belediyesi' nde "Uzun evliliğin sırrı" seminerinde tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Seminer öncesi soruları yanıtlayan Üresin şunları söyledi:

"Kesinlikle çok eşlilik yasalaşmalı. Çünkü gayrimeşru ilişkilerden doğan o kadar çok anne ve babası belli olmayan çocuk var ki ortada, bunun bence daha ahlaki bir zemin üzerine oturtulması lazım. Dindar olan 'İmam nikâhlı eşim' der, diğeri 'Metresim' veya 'Sevgilim' der. Fark yok. Yasallaşmak derken 4 eşin resmi nikâh altına alınması gerektiğini söylüyorum." Bir kadın muhabire "Sizin eşiniz sizi hiç aldatmıyor mu?" diye soran ve "Hayır" yanıtını alan Üresin, "O zaman aldatıldığını düşünen ve uzmanların kapısını çalan, birçok kadın sizce Türkiye'de yaşamıyor mu? Ben evliyim. Eşimin şu an ikinci eşi yok. Ama ikinci eş alabilir, bu izni ben evlenirken kendisine verdim. Almak isterse alabilir" dedi.

Üresin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yasal yükümlülükler bu işe sınırlama getirir. Zina suç olur. Herkes herhangi bir kadınla beraber olmaz. Birçok hayat kadını şu an mağdur değil mi? Kazakistan'da 6 yıl önce kadınlar, zinanın ve hayat kadınlarının artması, kadınların evde kalması dolayısıyla eylem yaptı. Şu an çokeşlilik resmi."

'ÇOKEŞLİ OLUP ADALETLİ DAVRANANI ALKIŞLARIM'

"Bir erkek 2. ve 3. eş almışsa ve onlara nafaka, onlarda kaldığı gün noktasında adaletli davranıyorsa tabii ki alkışlıyorum. Ama bunu yapacak erkek yok. Kadınların hepsi şu an aldatma ve şiddeti kabullenmiş durumda. Ben hiç dayak yemedim. Ben 2 yıldır çokeşliliği işliyorum. Şu ana dek hiçbir yerden tepki gelmedi. Ben anti-feministim. Feminist tüm yazarların karşısındayım. Beni sevmek zorunda değiller, ben de onları sevmiyorum."

UZUN EVLİLİĞİN SIRRINI DA VERDİ

Sibel Üresin, seminerde "Uzun evlilik" sırrını da verdi:

"Bir kadının eşine teslim olması, erkeğin de eşine Allah'ın lütfu olarak davranmasıdır."

Diyanet: Dinde imam nikâhı yok, 2-3 kez buluşursa zina, duyurulursa zina olmaz

Siyaseti sarsan 'kaset skandalları' için "çokeşlilik yasal olsun" gibi radikal öneriler getirirken, zina tartışmalarına Diyanet de katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 'Dini Danışma Hattı, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dinimizde nikâh diye bir kural yoktur. Evlilik bir kadın ile bir erkeğin birlikte yaşamaya karar vermesidir. Bir erkek bir kadınla yaşıyor ve bunu duyurmuşsa buna zina diyemeyiz. Çünkü imam nikâhı diye birşey yoktur. Evlilik gizli olduğu takdirde zina sayılır. Geneleve giren bir kişi içerde imam nikâhı kıyıp çıksın. Kimi kandırabilir, Allah'ı kandırabilir mi? Gizli nikâh zinanın kılıfıdır. Evliliğin gizlisi olmaz. Sonuçta bugün Doğu'da birçok insanın birden fazla eşi var. Kimse bunlara zina işliyorsun demiyor. Çünkü adam biriyle resmi nikâh yapmış diğerlerini de tanıtmış, 'benim eşlerim' diye. Ancak bir kadınla metres gibi ayda 2-3 kez buluşmak ve bu işi gizli saklı yapmak farklı bir şeydir, o zinadır."


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol