OTOYOLUN İZMİR AYAĞI START ALIYOR

İstanbul-İzmir otoyolunun İzmir kısmından başlayan bölümü için 27 Şubat 2011'de temel atma töreni düzenlenecek.

18 Şubat 2011 Cuma 16:27
OTOYOLUN İZMİR AYAĞI START ALIYOR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da iştirak edeceği tören, İzmir Otogarı kavşağında yapılacak. Beş yılda tamamlanacak otoyol, 421 kilometreden oluşacak. İzmir, Bursa, Yalova, Balıkesir, Manisa ve diğer çevre illerin ekonomilerini de önemli ölçüde geliştireceği belirtilen yolun tamamı 10 milyar liraya mal olacak. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak otoyolun devreye girmesiyle İzmir-İstanbul arası 3-3,5 saate inecek. Dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ise bu çerçevede Gebze'de yapılacak ve 3 km. uzunluğunda olacak.
Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, İzmir-İstanbul otoyolunun bölüm bölüm hizmete açılacağını kaydetti. İzmir kısmının başlangıcının da otogar olarak planlandığını söyledi. İzmir-Balıkesir-Savaştepe arasında 100 metrelik koridor şeklinde toplam 22 bin dönüm arazinin kamulaştırılacağını belirten Altun, dönümünün ortalama 10 bin liradan hesaplanması halinde 220 milyon lira harcanacağını, bu paranın da Ege Bölgesi'nde kalacağını ve ekonominin canlanmasına önemli katkı sağlayacağını ifade etti.
Hükümetinin 15 bin km. bölünmüş yol projesinin yüzde 80 oranında başarıya ulaştığını vurgulayan Karayolları 2. Bölge Müdürü Altun, yedi yılda 13 bin 200 km, yapıldığını, kendilerinin de bu kapsamda Ege Bölgesi'nde bin 115 km, yol yaptığını söyledi.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol