ONA DA YOL GÖRÜNDÜ...

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılan seçimlerde, ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti açık bir zafer kazandı. Başbakan Merkel’in partisi ise büyük oranda oy kaybetti.

14 Mayıs 2012 Pazartesi 11:41
ONA DA YOL GÖRÜNDÜ...

 Almanya'nın en kalabalık nüfusuna sahip ve göçmenlerin en yoğun yaşadığı eyalet Kuzey Ren Vestfalya'da seçmenler, yeni eyalet parlamentosunu belirlemek üzere pazar günü sandık başına gitti.


Sandık çıkış anketlerine göre, Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 39’unu aldı. Başbakan Angela Merkel’in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik Parti yüzde 26, Yeşiller Partisi yüzde 12, Hür Demokrat Parti ise yüzde 8,5 civarında oy aldı. Korsanlar Partisi yüzde 7,5 civarında oy alarak daha önceki seçimlerdeki başarısını sürdürürken, Sol Parti yüzde 2,5'lik oy oranıyla yüzde 5 barajını aşamadı.
Son eyalet seçimlerinde, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi bir azınlık hükümeti kurmuş ancak 2012 bütçesinin parlamentoda kabul edilmemesi üzerine hükümet dağılmıştı. Oyunu Mülheim'da kullanan Eyalet Başbakanı Sosyal Demokrat Partili Hannelore Kraft, bu sırada yaptığı açıklamada, seçimin federal siyasetteki önemine değinmiş ve “Eğer bizim için yani Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi için olumlu sonuç çıkarsa, bu federal seçimler için de önemli bir sinyal olacaktır“ şeklinde konuşmuştu.
RÖTTGEN GÖREVİ BIRAKTI
Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki seçim sonuçları, 2013 yılında yapılacak genel seçimler açısından da öneme sahip. Sonuçların, iktidardaki koalisyon ortakları Hrıstiyan Birlik partileri ve Hür Demokrat Parti üzerinde etkisi olabileceği tahmin ediliyor.
Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles, Yeşiller ve partisinin başarısını 2013 yılındaki federal seçimler için olumlu bir sinyal olarak nitelendirdi. Nahles, seçimleri Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi ve Angela Merkel için büyük bir yenilgi olarak görüyor.
Norbert Röttgen adaylığında seçimlere katılan Merkel'in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik, eyalette daha önce olmadığı kadar düşük düzeyde oy aldı. “Bugün açık bir yenilgi aldık“ şeklinde konuşan Röttgen, seçimler sonrası partinin Kuzey Ren Vestfalya eyalet başkanlığından ayrıldığını açıkladı. Röttgen, “Bu sonuç, bir an önce eyalet teşkilatı yönetimini bırakmak gerektiğini gösteriyor“ şeklinde konuştu.
KATILIM DÜŞÜK
Öte yandan bir hafta önce Schleswig-Holstein eyaletindeki seçimlerde yüzde 6,9 oranında oy kaybederek büyük bir yenilgi alan Hür Demokrat Parti, Kuzey Ren Vestfalya’daki seçimlerden kısmen daha iyi durumda çıktı.
Seçimlere katılımın, 2010 yılındaki son eyalet seçimlerinde olduğu gibi yine düşük olduğu tahmin ediliyor. 2010 yılı seçimlerinde katılım oranı yüzde 60 idi.
Böylece, ilk sonuçlara göre, Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti hükümeti kurmak için gerekli çoğunluğu sağlamış durumda. (dw türkçe)

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol