İBRAHİMBEYOV'DAN FRANSA'YA REST

Oscar ödüllü Azeri yönetmen Rüstem İbrahimbeyov, Fransa’da Ermeni iddialarını kabul etmeyenlere ceza verilmesini ön gören yasa dolayısı ile Fransız madalyasını iade ettiğini açıkladı. İbrahimbeyov ayrıca...

26 Ocak 2012 Perşembe 13:56
İBRAHİMBEYOV'DAN FRANSA'YA REST

İbrahimbeyov ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığından da istifa ettiğini duyurdu. 

Fransa’da sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlere hapis ve para cezası öngören tasarının senato tarafından kabul edilmesine bir tepki de kardeş Azerbaycan’ın dünyaca ünlü yönetmen, yazar ve fikir adamında geldi. Oscar ödüllü Azeri yönetmen, Fransa’nın sanat madalyasını iade ettiğini bildirdi. Rüstem İbrahimbeyov ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığından da istifa ettiğini belirtti. 
Azerbaycan yerel basınında çıkan haberlere göre, İbrahimbeyov yaptığı yazılı açıklamada, yasanın Türkiye’ye karşı yapıldığını aktararak, “Fransa’daki yasa Türkiye’ye karşı yapılmıştır. Ancak yasanın bütün Türk dünyasının temsilcilerini etkiliyor. Ben bir Azerbaycan vatandaşı olarak, ortaya çıkan bu durumda Fransa Sanat ve Edebiyat Madalyası’nı geri vermek zorundayım. Ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığı görevinden de istifa ediyorum.” dedi. 
Yasanın seçim çıkarları için yapıldığı ve Fransa’nın temel söz özgürlüğü anlayışına da aykırı olduğunu belirtine Azeri yönetmen, Fransa Anayasa Mahkemesi’nin bu yanlıştan döneceğini de ümit ettiğini söyledi. 

CİHAN

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol