TÜRKLER'İN EN BÜYÜK KORKUSU!

CPP Türkiye'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye'de her 100 kişiden 86'sı kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkuyor

04 Kasım 2011 Cuma 17:32
TÜRKLER'İN EN BÜYÜK KORKUSU!

 Türkiye'de Kart Koruma Planı ürünü ile tanınan İngiltere merkezli yaşam destek şirketi CPP, yakında piyasaya sunacağı "Kimlik Koruma Planıürününün lansmanı öncesinde Türk insanını yakından ilgilendiren bir araştırmaya imza attı.

CPP Türkiye'nin GfK araştırma şirketine yaptırdığı araştırmaya göre Türk halkının yüzde 86'sı kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkarken, kadınların bu konuda erkeklerden daha fazla endişe duyduğu ortaya çıktı.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ ARAŞTIRILDI

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya genelindeki 16 ülkede yaklaşık 11 milyon kişiye sunduğu hizmetlerle tanınan İngiltere merkezli CPP, Türkiye'de ilk kez, kimlik hırsızlığıyla ilgili kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.

Türk halkının kimlik hırsızlığı konusundaki algı ve yaklaşımını ölçen 'Kimlik Koruma Trend Takip' araştırmasından çıkan çarpıcı sonuçlara göre Türkiye'de her 100 kişiden 5'i çeşitli kimlik suçları yüzünden mağdur olurken, katılımcıların yüzde 86'sı kimlik hırsızlığına uğramaktan büyük endişe duyuyor.

KADINLARDA ORAN DAHA YÜKSEK

CPP Türkiye adına GfK araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya katılanların yüzde 46'sı günlük hayatlarında en çok kimlik hırsızlığı suçlarının başlarına gelmesinden korkuyor. Buna göre katılımcıların yüzde 20'si işlemedikleri suçlardan dolayı gözaltına alınmaktan, yüzde 6'sı dolandırılmaktan, kalan yüzde 20'si ise itibar kaybına uğramaktan büyük endişe duyuyor.

Ayrıca yüzde 60'lık bir kesim de kimlik hırsızlığı konusunda alanında uzman olan bir kuruluşun desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor. Öte yandan kimlik hırsızlığı algısı konusunda kadınlar ve erkekler arasında ciddi bir fark olduğu görülüyor. Kadınların yüzde 92'si kimlik hırsızlığından endişe duyarken bu rakam erkeklerde yüzde 77 seviyesinde kalıyor.

KİMLİK KORUMA BİLMECESİ

Son yıllarda giderek artan kimlik hırsızlığı suçları, kişilerin hayatlarını bir günde kökten değiştirebilecek kadar ciddi tehdit unsurlarını beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte baş döndürücü hıza ulaşan teknolojik gelişmeler, kimlik hırsızlığı vakalarında yeni suç tiplerinin de doğmasına sebep oluyor. Ancak araştırmaya göre Türk halkının henüz kimlik hırsızlığı ve kimlik koruma konularında yeterli bilgiye sahip olmadığı görülüyor.

CPP Türkiye bu kapsamda kamuoyunu aydınlatmak ve kimlik hırsızlığı konusunda bilinç düzeyinin yükselmesi için önümüzdeki dönemde çalışmalar ve kampanyalar yapmayı planlıyor.

İLK AKLA GELEN "NÜFUS CÜZDANI"

Araştırmaya katılanlara kimlik hırsızlığı denilince akla gelen belgelerde yüzde 42'lik bir kesimin aklına ilk olarak nüfus cüzdanı geliyor. Bunu sırasıyla yüzde 26 ile TC kimlik numarası, yüzde 19'luk oranıyla da ad-soyad bilgileri takip ediyor.

Ancak bu alandaki global verilere bakıldığında kimlik hırsızlığının sadece bunlarla sınırlı olmadığı görülüyor. Kredi kartları, banka hesapları, cep telefonları ve sosyal medya hesaplarındaki kişisel bilgiler de suçluların hedeflerinde yer alıyor.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol