TAŞI TOPRAĞI PRESTİJ...

Uluslararası birçok gazete ve dergi, dünya çapında prestiji giderek artan İstanbul'u, mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında en ön sıralara koyuyor.

23 Mart 2011 Çarşamba 12:16
TAŞI TOPRAĞI PRESTİJ...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ''Bilgi Kartları'' kitabından derlenen bilgiye göre, The Guardian, New York Times, The Economist, Financial Times, Die Welt, Le Monde, Telegraph, The Times, Brookingis Enstitute, Deutsche Bank'ın da aralarında bulunduğu dünyanın en saygın gazete, dergi ve düşünce kuruluşları, son yıllarda dünya kentleri arasında yükselen bir değer haline gelen İstanbul'un tarihi, turistik, kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel özelliklerine atıfta bulundu. 
İngiltere'nin en önemli ve en köklü basın kuruluşlarının başında gelen The Guardian, İstanbul'u butik otelleri, füzyon mutfağı ve dünya müziği çalan kulüpleriyle Avrupa'nın yeni eğlence başkenti ilan etti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, ''İstanbul bir kent değil, bir ülkedir'' sözlerine yer veren gazetede yer alan haberde, Beyoğlu'nun arka sokaklarındaki gece kulüplerinin dünya müziklerinden örnekler sunan kulüplere dönüştüğü vurgulandı. 
Haberde, ''İstanbul Bineali''nin başarısından etkilenen uluslararası sanat topluluklarının da kenti rotasına dahil ettiğinin altı çizildi.


''AÇIK ARA FARKLA İSTANBUL''
ABD'nin New York şehrinde basılan New York Times gazetesinin düzenlediği okuyucu anketinde İstanbul, dünyada görülmek istenen şehirler sıralamasında açık ara farkla birinci oldu. Ankete göre Amerikalılar, geçen yıl en çok İstanbul'u görmek istedi.
Gazete anket sonucunu, ''Açık ara farkla İstanbul'' diye duyurdu. İstanbul ile ilgili yazılan haberde, ''Bugün burada gördükleriniz, yani kültürler ve ayağınızın altındaki taşlar, gerçek anlamda yüzyılları yansıtmaktadır'' denildi. 


İSTANBUL'DAN LONDRA'YA UÇMAK
Uluslararası iş gazetesi Financial Times, İstanbul için şu değerlendirmede bulundu:
''İstanbul'dan Londra'ya uçmak, birinci dünyadan üçüncü dünyaya seyahat etmek gibi. Türkiye'nin yükselen güç statüsü abidesi olan Uluslararası Atatürk Havalimanı, çelik ve cam modernitesi ile parlıyor.''
Siemens ile The Economist Intelligence Unit'in, karbon emisyonu, enerji, ulaşım, su, hava kalitesi, atık ve arazi kullanımı, çevresel yönetim başlıkları altında 8 kategoride yapılan araştırmasında İstanbul, 30 şehir içinde 25. oldu.
Avrupa'daki şehirler arasında en fazla nüfusa sahip şehir olan İstanbul, yılda kişi başına 3,25 ton karbondioksit yayıyor. Avrupa'da karbon emisyonu kişi başına 5.21 ton olarak tespit edildi. 

''KEHANET GERÇEK OLURSA DÜNYA BAŞKENTİ''
2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, Alman gazetesi Die Welt'e göre gelecekte dünyanın yeni başkenti olacak.
Fransız filozof Comte'nin kehanetlerine atıfta bulunarak hazırlanan makale, gazetenin internet sitesinin manşetinde yer aldı.
Dünyanın önde gelen gazetelerinden Telegraph, 17 Ocak 2010'da yayımladığı haberinde ''Yeryüzünün cenneti: İstanbul'', The Guardian 23 Ocak 2010 tarihli haberinde ''Başka bir kent de hak etmezdi, İstanbul: Kültür kulübü'', Le Monde 30 Ocak 2010'da yayımladığı haberinde ''İstanbul: Bir vazgeçilmez'', The Times 16 Ocak 2010 tarihli haberinde ''İstanbul'un saklı hazineleri'' başlığını kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol