banner1700

Otobüse Binmek İçin Aşı Şart mı, Aşısızlar Otobüse Binebilir mi?

Otobüse binmek için PCR testi gerekiyor mu? Toplu taşımaya PCR testi gerekiyor mu? sorularının yanıtları araştırılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine "PCR Testi Zorunluluğu" konulu genelge gönderilmesinin ardından aşı zorunluluğunun nerelerde olduğu sorusu netlik kazandı. Peki, aşısız otobüse binmek yasak mı? Aşısızlar otobüse binebilir mi? Otobüse binmek için aşı şart mı?

14 Eylül 2021 Salı 12:54
Otobüse Binmek İçin Aşı Şart mı, Aşısızlar Otobüse Binebilir mi?

Otobüse binmek için aşı şart mı? 6 Eylül'de okulların yüz yüze açılması beklenirken, İçişleri Bakanlığı PCR testi genelgesi ile aşı yaptırmayanlara dair yeni kararı duyurdu. Koronavirüse karşı aşı uygulamaları devam ediyor.'Aşısız otobüse binmek yasak mı? Şehirler arası seyahatte aşı zorunlu mu, PCR testi zorunlu mu?' soruları yanıt buldu.

OTOBÜSE BİNMEK İÇİN AŞI ŞART MI?

Bakan Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; ''Aşı sürecini aksatmış öğretmenler, okul çalışanları; konser, sinema gibi toplu ortamlarda bulunacaklar ve şehirlerarası seyahate çıkacaklar için 6 Eylül itibariyle PCR testi gerekli. Test Covid-19 sağlık durumu takibi anlamı taşıyor. PCR'dan iyi sonuç alalım. Aşılarımızı olalım.'' ifadelerine yer verdi.

Buna göre, 6 Eylül Pazartesi'den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla yapacağı şehirler arası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunlu olacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI PCR TESTİ GENELGESİ

Bakanlığın yayımladığı genelgede de konu hakkında detay paylaşılmıştı. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya daşehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERDE AŞISIZLAR OTOBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Bazı Faaliyetler İçin Pcr Testi Zorunluluğu Genelgesi" sonrasında tedbirler sıkılaştırıldı. Şehir içi toplu taşımada HES kodu ön plandadır. Bu nedenle Hayat Eve Sığar uygulamasında kodunuzun mutlaka geçerli oluyor olması gerekir.

Bu kapsamda, 6 Eylül'den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Gündem haberler için bizi takip edin. 

Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

OTOBÜS DENETİMLERİ SIKILAŞTIRILACAK
Ulaştırma ve Altyapı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlandı. Seyahat edecek vatandaşların HES kodu ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

2 YAŞ ALTI BEBEKLERDE HES KODU ARANMAYACAK
Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek. 

18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecek.

Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek. YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek. Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Havalimanlarında Sağlık Bakanlığınca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek. 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.09.2021 18:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol