banner1700

NASA, 'Şeytanı' Görüntüledi!

NASA, uzaydan çektiği yeni görüntüleri Dünya'yla paylaştı, şaşkınlık yarattı. İşte kızıl gezegen Mars'ın üzerinde yakalanan 'toz şeytanı'...

NASA, 'Şeytanı' Görüntüledi!

NASA, uzaydan çektiği yeni görüntüleri Dünya'yla paylaştı, şaşkınlık yarattı. İşte kızıl gezegen Mars'ın üzerinde yakalanan 'toz şeytanı'...

17 Eylül 2020 Perşembe 16:06
NASA, 'Şeytanı' Görüntüledi!

NASA, uzayın derinliklerinde yakaladığı yeni görüntüleri Dünya'ya yolladı.
Mars'ta uzun yıllardır görevinde olan Curiosity aracı, sıra dışı bir doğa olayını objektifine aldı ve Dünya'yla paylaştı.
Bir anda Mars yüzerinde kopan kum fırtınası (toz şeytanı) ilginç görüntülere neden olurken, bu görüntüler milyonlarca kez izlendi.
Diğer yandan NASA, ilk etapta gök taşı zannettiği cismin kendi uzay aracı olduğunu öğrendi.
Independent gazetesinde yer alan habere göre Güney Pasifik Okyanusu'nun bulunduğu alana çakılan uzay aracı herhangi bir can kaybına ya da hasara neden olmadı.
Dünya'ya çakılan uzay aracı aslında uzun yıllar önce uzaya fırlatılmıştı. 1964 yılında fırlatılan Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO-1) isimli uzay aracı 5 yıl büyunca görev yapmış, 1969'da bilim insanlarının daha fazla veri elde edemediği noktada araç bekleme moduna alınmıştı.
NASA, uzun yıllardır Mars üzerinde çalışmalar yapıyor ve Kızıl Gezegen'den pek çok fotoğraf Dünya'ya geldi. Şimdi de yeni görüntüler ortaya çıktı.
NASA'ya ait olan Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli uzay aracı yıllardır Mars'ı yakından inceliyor, araştırmalar yapıyor.
Zaman zaman Kızıl Gezegen'den fotoğraflar paylaşan bu araç, Mars'ın zorlu koşullarında bugüne dek pek çok keşif yaptı.
15'inci yaşını kutlayan Mars Reconnaissance Orbiter için NASA bir paylaşım yaptı ve Mars'ın yeni görüntülerini Dünya'yla paylaştı.
NASA, MRO’nun çektiği bazı özel görselleri resmi sosyal medya hesaplarından yayınladı.

İşte MRO'nun gözünden Kızıl Gezegen...

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.09.2020 16:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol