banner1697

KUŞLAR NEDEN 'V' ÇİZER...

Bazı kuş sürüleri neden V harfi şeklinde uçarlar? Yıllardır araştırma yapan kuşbilimciler sonunda sorunun yanıtını buldular.

KUŞLAR NEDEN 'V' ÇİZER...

Bazı kuş sürüleri neden V harfi şeklinde uçarlar? Yıllardır araştırma yapan kuşbilimciler sonunda sorunun yanıtını buldular.

16 Eylül 2014 Salı 11:52
KUŞLAR NEDEN 'V' ÇİZER...

  Otomobil kullananlar bilir, bir TIR’ı ya da kamyonu yakından takip etmek yakıt tasarrufuna katkıda bulunur çünkü bu araçların arkasındaki hava akımının direnci daha azdır.

 
Londra’daki Kraliyet Veterinerliği Fakültesi’nden Steven Portugal’a göre, kuşlar içgüdüsel olarak bu fizik kuralından haberdarlar.
 
Portugal ve ekibi, konuyu araştırmak için bir grup balıkçıl kuşunun sırtına küçük birer verici yerleştirerek kanat hareketlerini izlemiş. Alınan veriler, kuşların birbirinin oluşturduğu düşük dirençli hava akımını kullandıklarını göstermiş. 
 
Steve Portugal: “Uzmanlar, kuşların bu fizik kuralını V şeklinde uçarak değerlendirdiğini bildiğini fakat tam olarak nasıl işlediğini anlayamıyordu.” 
 
İngiliz uzmanlar, Avusturyalı doğal kaynakları koruma grubu Waldarappteam’e ait çok hafif malzemeden üretilmiş uçaklarla, kuşların İtalya’ya göçünü takip etti. 
 
Kuşların üzerlerine yerleştirilmiş olan vericiler o kadar hassastı ki, uçuş hızı, kanat çırpma sayısı gibi en ince detayları bile kaydetti. Uzmanlar bu verileri kullanarak kuşların hareketlerini bilgisayarda tekrar canlandırdılar. 
 
Londra’daki Kraliyet Veterinerliği Fakültesi Profesörü Jim Usherwood, kuşların bir öndeki kuşun uçuş hareketlerine anında tepki vermelerinin uzmanları çok etkilediğini belirtiyor:
 
“Eğer kuşlar kendilerini yukarı doğru hareket eden hava akımına doğru yönlendirirlerse, uçuşlarına faydası oluyor.”
 
Uzmanların bir sonraki hedefi, göç eden sürünün başında yer alan kuşun nasıl belirlendiğini bulmak.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 16.09.2014 11:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol