İZMİRLİLER! KUKLA FESTİVALİ BAŞLIYOR

İzmir'in ve Avrupa'nın en tanınan etkinlikleri arasına girmeyi başaran İzmir Uluslararası Kukla Günleri'nin beşincisi, 10-21 Mart günlerinde yapılacak.

08 Mart 2011 Salı 15:15
İZMİRLİLER! KUKLA FESTİVALİ BAŞLIYOR

     Avrupa'nın en büyük ikinci kukla festivali olarak kabul edilen İzmir Kukla Günleri, 10 gün boyunca 16 ülkeden 31 kukla tiyatrosunun, 30 ayrı mekanda yapacağı 120 gösteriyle hem yetişkinlere, hem de çocuklara renkli bir dünyanın kapılarını aralamayı vadediyor.
     Açık hava gösterileri, kafelerde yetişkinler için yapılan gösteriler, dar gelirlilerin yaşadığı semt salonlarından, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki büyük gösterilere, kentin tümünü adeta bir sahne olarak kullanmayı amaçlayan festival, Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Japonya, Belçika, Bulgaristan, İngiltere, Tayvan, Rusya, Yunanistan, Fransa ve Ermenistan'dan gelen konukları ağırlayacak.
     Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri, Devlet Tiyatroları, Alman ve Fransız Kültür Merkezleri, İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği, İtalya'nın İzmir Konsolosluğu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kurumun destek verdiği festival, Atatürk Kültür Merkezi'nde Japonya ve Rusya'dan gelen iki tiyatro grubunun gösterileriyle başlayacak.
    
     -3 SERGİ, 2 SEMPOZYUM, 2 ATÖLYE-
    
     Festival kapsamında bu yıl 3 sergi açılacak, 2 sempozyum ve biri yeni başlayanlara, biri de profesyonellere yönelik 2 atölye çalışması gerçekleştirilecek.
     İzmir Resim Heykel Müzesi'nde Tayvan'dan Lin-Liu-hsin Kukla Tiyatrosu Müzesi'nden getirilen ''Dünya Gölge Oyunları Figürleri'' sergisi, yine Resim Heykel Müzesi'nde Suat Veral'ın yorumuyla ''Karagöz Tasvirleri'' sergisi ve Fransız Kültür Merkezi'nde Orhan Alptürk'ün fotoğraflarından oluşan ''Fotoğrafçı Gözüyle Kuklalar'' sergisi, festival boyunca gezilebilecek.
     Buca Belediyesi'nin desteğiyle ''Kuklalardan Yansımalar Sempozyumu 11, 12, 13 Mart günlerinde, Bornova Belediyesi'nin desteğiyle ''Gelenekten Geleceği Gölge Oyunu'' adlı sempozyum da 18, 19 Mart günlerinde yapılacak.
     Portekiz'in en köklü kukla tiyatrolarından A Tarumba Teatro de Marionetas'ın usta sanatçıları, 14 Mart Pazartesi gününden itibaren 4 gün boyunca profesyonellerle atölye çalışması yapacak. Kuklaların eğlenceli ve gizemli dünyasına adım atmak, kukla yapımı ve oynatımını öğrenmek isteyenler ise İzmir Resim Heykel Müzesi'nde 16 Mart Çarşamba ve 17 Mart Perşembe günleri ''Karagöz'le Tanışma'' atölyesine katılabilecekler.
    
     -FESTİVAL DİREKTÖRÜ YILDIZ-
    
     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan festival Direktörü Selçuk Yıldız, Uluslararası Kukla Festivalini 5 yıldır kesintisiz düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
     Festivale dünyanın bu alandaki en iyi isim ve topluluklarının katıldığını, uluslararası festivaller içinde kısa sürede çok tanınır ve saygın bir marka oluşturmayı başardıklarını ifade eden Yıldız, ''Çocuklar ve yetişkinler için çok sayıda gösteriyle, kentin hemen her mekanını kullanarak, festival boyunca kente renk katacağız. Avrupa'nın en büyük 2. festivaliyiz. En büyük olmak için ilerliyoruz'' dedi.
     Yıldız, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak, yerel yönetimlerle daha yakın işbirliği içinde olduklarını, bazı semt salonlarında özellikle çocuklara yönelik gösterilerin ücretsiz olarak izleneceklerini söyledi.
     Festivalin, kente her yıl renk ve hareket kazandırmanın yanı sıra, İzmir'in tanıtımına da büyük katkı sağladığını ifade eden Yıldız, herkesi etkinliklere beklediklerini belirtti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol