banner1700

Hattuşaş Nerede, Hattuşaş nereye bağlı, Hattuşaş tarihi, Öğren!

Hititler'in Geç Tunç Çağı dönemindeki başkenti olan Hattuşaş, son dönemde en çok merak edilen yerler arasındadır. Peki, Hattuşaş nerede? Hattuşaş nereye bağlıdır? Hattuşaş nerede yer almaktadır?

27 Eylül 2021 Pazartesi 14:34
Hattuşaş Nerede, Hattuşaş nereye bağlı, Hattuşaş tarihi, Öğren!

 Hattuşaş nerede? sorusu merak edilmektedir. Tarihi açıdan birçok güzelliği ve tarihi eseri barındıran ülkemizde son dönemde en çok merak edilen yerler arasında Hattuşaş yer almakta. Vatandaşlar Hattuşaş ile ilgili internette "Hattuşaş nerede? Hattuşaş nereye bağlıdır? Hattuşaş nerede yer almaktadır?" sorusu yer almaktadır.


HATTUŞAŞ NEREDE?

Çorum il merkezinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. 

HATTUŞAŞ NEREYE BAĞLIDIR?

Boğazkale'ye yakın olan Hattuşaş, Çorum il merkezine bağlıdır.

HATTUŞAŞ'IN TARİHİ

Hattuşaş Antik Kenti, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4 km doğusundadır.Hattuşaş'ta Ortaya Çıkarılan Şehir KatmanlarıHitit Devleti'nin başkenti olan Hattuşaş sanat ve mimarlık alanında gelişmeler göstermiştir. Hattuşaş sözcüğü Hattus sözcüğünden yani Hatti insanlarının verdiği orijinal addan gelir. Hattuşaş çok geniş bir alana yayılmıştır. Yapılan kazılarda 5 kültür katı ortaya çıkmıştır. Bu katlarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur. Kalıntılar Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi), Yazılıkaya'dan oluşmaktadır.Aşağı Şehir

Hattuşaş'ın kuzeyde kalan kısımına "Aşağı şehir", güneyde kalan kısımına "Yukarı Şehir" denir. Hattuşaş'daki kalıntıları ilk olarak Fransız arkeolog Charles Texier keşfetmiştir. 1893-1894 yıllarında kazılar başlatılmıştır, ve bu kazılardan sonra 1906'da Alman Hugo Winckler ile İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden Thedor Makridi çivi yazısı ile yazılmış büyük bir Hitit arşivi bulmuşlardır. Hattuşaş'da MÖ III. binden itibaren yerleşim görülmektedir. Bu dönemdeki yerleşmeler genellikle Büyükkale çevresinde oluşmuştur. MÖ 19. ve 18. yüzyıllarda Aşağı Şehir'de Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşmeleri görülmektedir ve şehrin adına ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanmıştır. Ortaya çıkan yazıtlardan Hattuşaş'ın MÖ 18. yüzyılda Kuşşara kralı Anitta tarafından tahrip edildiği ortaya çıkmaktadır. Bu tarihten sonra M.Ö 1700 yıllarında Hattuşaş yeniden yerleşime açıldı ve MÖ 1600'lerde Hitit Devleti'nin başkenti olmuştur. Kurucusu Anitta gibi Kuşşara kökenli olan I. Hattuşili'dir.

Yüzdeyüzhaber

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 07.10.2021 17:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol