Dünyada Kaç Karınca Olduğu Ortaya Çıktı

Türkiye ve benzeri ülkeler ekonomik kriz, hayat pahalılığı gibi sorunlarla uğraşadursun gelişmiş ülkelerde bilim insanları doğayı ve dünyayı daha iyi tanımamıza yardımcı olacak çalışmalara imza atıyor. Bilim insanları bu kez de dünyadaki toplam karınca sayısını hesapladı.

20 Eylül 2022 Salı 15:16
Dünyada Kaç Karınca Olduğu Ortaya Çıktı

Bilim insanları dünyadaki toplam karınca sayısını hesapladı. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan sayı dikkat çekiyor.

Bir araştırmacı yaptığı bir çalışma ile 'Dünyada kaç tane karınca var?' sorusunun cevabını buldu. 

KİŞİ BAŞINA 2,5 MİLYON KARINCA DÜŞÜYOR

Araştırma sonucunda Dünya’da 20 katrilyon karınca olduğu öngörülüyor. Rakamla yazdığımızda ise bu sayının miktarı daha net anlaşılacaktır: 20.000.000.000.000.000

Dünya’nın insan nüfusunu 8 milyar olarak kabul edersek, her kişi için 2.5 milyon karınca bulunuyor. Dünya’daki tüm karıncaların 12 megatonluk toplam ağırlığa sahip olduğu düşünülüyor. Bir başka deyişle, karıncaların, tüm kuş ve memeli hayvanların toplamından daha ağır olduğu söylenebilir.

Shiftdelete'de yer alan habere göre karıncalar, insanlar gibi, hemen hemen her kıtada ve her türlü habitatta yer alıyorlar. Araştırma ekibine göre, karada yaşayan karıncalar en çok tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunuyor. Ancak gezegenin en soğuk bölgeleri dışında neredeyse her yerde oldukları biliniyor.

Karıncalar dünyamızda önemli bir rol üstleniyor.

Tüneller açarak toprağı havalandıran ve tohumların filizlenmesi için toprak altına girmelerini sağlayan bu canlılar aynı zamanda ölü bitkilerin toprağa karışmasında da oldukça büyük öneme sahip.


Gezegenimiz için oldukça önemli olan karıncaların sayısında ise bazı bölgelerde büyük oranda düşüş tespit edilmiş durumda. Doğaya verilen zarar, böcek ilaçları ve iklim değişikliği ile birlikte bu hayati öneme sahip canlılar büyük zarar görüyor.

Bilim insanları, 2019 yılında yaptıkları bir çalışma ile böcek türlerinin yüzde 40’tan fazlasının nesillerinin tükenebileceğini ortaya koydu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.09.2022 15:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol