BU DA OLDU! 'ERKEKLER DE ÖRTÜNMELİ...'

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu “Birçok dinde sadece kadın değil erkeklerin de bedeninin örtülmesi esastır” dedi.

29 Ağustos 2013 Perşembe 10:41
BU DA OLDU! 'ERKEKLER DE ÖRTÜNMELİ...'

 Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Karslı’nın Kuran’ın kadınlara örtünmeyi emrettiğini belirterek “Çünkü kadının bedeni bir süstür. Dolayısıyla değerlidir ve korunması gerekir” sözleri büyük yankı uyandırdı.

 
İlahiyat Uzmanı Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, makalede yer alan sözleri, kadının metalaştırılmasına bir tepki olarak değerlendirirken, Prof. Dr. Saim Yeprem, “Tipik ve klasik bir söylem” dedi.
 
‘KADININ KAFASI TIRAŞ EDİLSİN’
 
Karslı’nın bu sözlerine Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu ise ‘Yeni bir şey değil’ dedi. Kırbaşoğlu, “Birçok dinde sadece kadın değil erkeklerin de bedeninin örtülmesi esastır. Yeni bir şey değil. Süs derken muhtemelen ifadede problem oluşmuş. Burada bedenin korunması, gizlenmesi gereken bir yönüne işaret etmiş olabilir. Olumlu anlamda söylemiştir. Örtünmenin gereğini rasyonel, akılcı ifade etmek için süs kelimesini kullanmıştır” dedi. 
 
Bütün dinlerde, medeniyetlerde özellikle mahrem bölgelerin örtülmesinin esas olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kırbaşoğlu şunları kaydetti:
 
“Mesela başörtüsü İslam’la başlayan bir şey değil. İncil’de de kadının başı örtülsün ya da tıraş edilsin ifadesi var. Bu yüzden rahibeler de saçlarını çok sıkı örterler. Yahudilikte erkekler bile başına takkeye benzer bir şey koymadan ağlama duvarına giremez. ‘Kadının bedeni süstür’ açıklaması damodernitenin getirdiği kadın bedenini metalaştırmasına karşı yapılmış bir benzetmedir.”
 
‘DOKUNULMAZLIĞI KASTEDİYOR’
 
İlahiyat Uzmanı Prof. Dr. Saim Yepremde açıklamanın tipik, klasik bir söylemolduğunu söyleyerek “İslam’da kadına büyük saygı atfedilmiş ve fazlaca yer verilmiştir. Bu sözler de kadının dokukulmazlığı bağlamında yapılmış bir açıklamadır. Hoca demek ki klasik bir terminoloji kullanmış. Örtünmenin önemine vurgu yapmış” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.08.2013 10:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol