ALLAH İNSAN'A RUHUNDAN ÜFLEDİ Mİ?

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, son zamanda tartışma konusu olan 'İnsan Allah'ın ruhundan yaratılmıştır' konusuna açıklık getirdi. Eliaçık hoca, "İslam'daki ruh Yunan felsefesindeki gibi insanın bedenine giren çıkan bir şey değildir. Allah maddi anlamda herkese manevi anlamda ise talep edene, isteyene ruhundan üflüyor" dedi.

28 Ekim 2013 Pazartesi 15:16
ALLAH İNSAN'A RUHUNDAN ÜFLEDİ Mİ?

 İhsan Eliaçık hoca, Kuran tefsir dersinde Allah-Ruh-İnsan konusuna çarpıcı bir yorum dillendirdi. Allah'ın Kuran'da 'Ruhumdan ona üfledim. Onu topraktan yaratıp, şekil verdim ve sonra ruhumdan üfledim' dediğini belirten Eliaçık, " Peki bu ne demek? Ruhtan üfleme ne demek? 'Allah insana ruhundan üflemiştir, insan eşrefi mahlukattır' deniyor ama peki hayvanlara ruhundan üflememiş midir? Onlar nasıl yaşıyorlar. Kurşun sıktığında onlar da ölüyorlar. Dolayısıyla aslında burada bahsedilen ruh kişiye canlılık veren şey demektir. Canlılık demektir" dedi.

İslam'a göre ruhun Yunan felsefesindeki gibi insanın bedenine girip çıkan birşey olmadığını vurgulayan Eliaçık hoca, " Ruh, dışarıdan gelir insana girer ve insanı canlandırır. Yeryüzü maddi ve manevi alem diye ikiye ayrılır. Maddi alem gördüğünüz üzere bu alemdir. Kan, kemik, et alemidir. Mana alemi de başkadır. Ruh mana aleminden gelir. Öldüğümüz zamanda bizden çıkar mana alemine geri döner. Şimdi bu Yunan felsefesinde vardır fakat biz de yoktur. Dünya ahiret diye bir ayrım da yoktur. İslam'da tevhit var. Ruh insana canlılık veren şeydir. Ben bunu şöyle tefsir ediyorum. Maddi ve manevi anlamda insana canlılık veren herşey ruhtur. Maddi anlamda havadır. Onunla ilişkimizi kestiğimiz an ölüyoruz. Bu yüzden Allah'ın ruhu bize her an her saniye üflenmeye devam ediyor. Bu her saniye her dakika oluyor. Herkese birden üflüyor. Kimseyi ayırmıyor. İnsanı, hayvanı Yunan'ı, İngilizi, herkese. Bu insanı canlı tutuyor" diye konuştu.

Ruhun bir de manevi anlamı olduğunu kaydeden Eliaçık hoca, sözlerini şöyle noktaladı: 
" Manevi anlamda ise ruh, vahiydir. Ayetleri zihninize, kalbinize aldığınız zaman ve buna göre hareket ettiğiniz zaman ölüyseniz dirilmiş oluyorsunuz. Yerdeyseniz ayağa kalkmış oluyorsunuz. Merhametin, paylaşımın ete kemiğe büründüğü yerler dirilmiş yerlerdir. Allah maddi olarak herkese manevi olarak bunu talep edenlere, isteyenlere ruhundan üfler. Ya da biz insanlar Allah'ın ruhundan içimize çekeriz. Allah aslında insanları seçmiyor, insanlar Allah'ı seçiyor. İnsanlar Allah'a kapıları kapatıyor. Allah zaten her yerde. Bütün iş sen de bitmiş oluyor."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.10.2013 15:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sadet er 2013-10-28 15:33:05

hocam peygamberimiz döneminde kılınan namaz ile günümüzde kılınan namaz aynımıdır.değişime uğramışmıdır.bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.

Avatar
SHEHRAZAT 2013-10-28 16:06:51

peygamber namazda kendi kendine salavat mı gönderiyordu? yada adı namazın neresinde geçerse geçsin, kendiyle ilgili bir şeyler mi diyordu? hiç sanmıyorum..

Avatar
Yusuf 2013-10-29 18:22:24

ruh konusundaki aciklamalarina katilmiyorum,ahmed hulusinin kitaplarini okursaniz,ruhu gercek manada acikladigini okursunuz.can baska ruh baskadir,eliacik bunu bile bilmiyor.insanda ruh,hayvan ve birkilerde can,meleklerde sadece ruh vardir.