banner1700

ALLAH 'DÖVMECİLERE' LANET ETMİŞMİŞ!

DİYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yeni yayınladığı fetvalar arasında dövme yaptıranların Allah'tan bağışlanma dilemesi istendi.

08 Ocak 2015 Perşembe 11:22
ALLAH 'DÖVMECİLERE' LANET ETMİŞMİŞ!

 Dövme konusundaki fetvada, "Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah’tan bağışlama dilemelidir" denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, kalıcı dövmelerin yanı sıra, geçici dövmelerin gusül ve abdeste mani olduğunu bildirdi. Bu konuda yöneltilen soruya şu fetva verildi: 

"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, ‘Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti ‘. Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir."

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Dövme yaptırmak, abdeste veya gusle engel midir?" ve "Kalıcı dövme ile geçici dövmenin bu konudaki hükmü aynı mıdır?’’ soruları üzerine, şu yanıtı verdi:

"Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici ‘dövme’ ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur."
Oktay ENSARİ/KAYSERİ

DHA

Son Güncelleme: 08.01.2015 11:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mesut 2015-01-23 23:41:21

Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti ‘. Dövme yaptırmak yasak ama sünnet olanlara lanet yokmuş ;-)

Avatar
mekkare 2015-01-08 15:20:22

ey koca di̇yanet i̇şleri̇ başkanliği; allah hangi̇ ayeti̇nde dövmeci̇lere lanet etmi̇şti̇r. araf suresi̇ 3.ayet "rabbinizden size indirilene uyun ve o'ndan başka velilere uymayın. ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!" di̇yor. yani̇ hükmü yalnız ve yalnız ben veririm diyor helal ve haram koyma yetkisi de bendedir diyor.
hadi̇slerde var di̇yorlar oysa allah (ankebut 51) "karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? " di̇yor.

Avatar
mekkare 2015-01-08 15:20:55

dünya emevi̇ terörü i̇le yaniyor, si̇zi̇n uğraştiğiniz şeye bak..