2022 Kadir Gecesi Ramazan ayının kaçına denk geliyor, ne zaman?

KADİR GECESİ bu yıl hangi tarihte idrak edilecek? 2022 Kadir Gecesi Ramazan ayının kaçına denk geliyor? Kadir Gecesi ne zaman sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ramazan ayı içerisinde çok özel bir yere sahip olan Kadir Gecesi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olması münasebetiyle müslümanlar ve İslam alemi için büyük önem arz etmektedir.

12 Nisan 2022 Salı 09:50
2022 Kadir Gecesi Ramazan ayının kaçına denk geliyor, ne zaman?

Kadir Gecesi ne zaman sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olduğu bu gecede yapılacak olan ibadetlerin tutulacak orucun ve edilecek duanın önemi çok daha büyüktür. İslamın yol göstericisi olan Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e Kadir Gecesinde Hira mağarasında indirilmeye başlanmıştır.

Kuran-ı Kerim'in ilk ayetleri olan Alak Suresinin ilk beş ayeti Cebrail aleyhisselam tarafından iletilmiştir. Peki 2022 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün idrak edilecek?


2022 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ; KADİR GECESİ HANGİ GÜN İDRAK EDİLECEK?

2 Şubat ÇARŞAMBA : ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

3 Şubat PERŞEMBE : REGAİB KANDİLİ

27 Şubat PAZAR: MİRAC KANDİLİ

17 Mart PERŞEMBE: BERAT KANDİLİ

2 Nisan CUMARTESİ: RAMAZAN BAŞLANGICI

27 Nisan ÇARŞAMBA: KADİR GECESİ

1 Mayıs PAZAR: AREFE

2 Mayıs PAZARTESİ: RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)

KADİR GECESİ ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?

Kadir kelimesi sözlükte, “güç, şeref, hüküm, kıymet” anlamlarına gelmektedir. Kadir Gecesi terkibi ise dinî literatürde “Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece” manasında kullanılmaktadır.

Zaman ve mekânlar, kendilerinde vuku bulan önemli hadiselerle değer kazanırlar. Kadir Gecesi’nin kıymeti ise Kur’an’dan gelmektedir. Çünkü Yüce Allah’ın insanlara son hitabı ve evrensel mesajı olan Kur’an bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Bu gece; kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, taştan, tahtadan ve helvadan yapılmış putların ilah kabul edildiği, zulümatın kol gezdiği ve cahiliye karanlığının çöktüğü diyarların İslam nuruyla tanışmaya, Kur’an’la aydınlanmaya ve Hz. Muhammed’in (s.a.s.) risaletiyle şereflenmeye başladığı gecedir.


KADİR GECESİ RAMAZAN AYININ KAÇINCI GECESİDİR?

Kadir Gecesi’nin ramazan ayı içerisinde bir gece olduğu kesindir (Bakara, 2/185.), ancak tam olarak ramazanın hangi gecesine rastladığı Kur’an’da bildirilmemektedir. Bununla birlikte çeşitli hadis-i şeriflerde ramazanın son on gecesinde, (Buhârî, Leyletü’l-kadr, 5.) son on gününün tekli gecelerinde, (Müslim, Sıyam, 207.) son yedi gecesinde, (Müslim, Sıyam, 205-206.) 21 (Buhârî, Leyletü’l-kadr, 1.) veya 27. gecelerinde (Müslim, Salatü’l-Müsafirin, 179-180.) aranması gerektiği ifade edilmiştir.

Ramazan’ın 27. gecesinin Kadir Gecesi olduğu yönünde sahabenin ifadeleri kaynaklarımızda mevcuttur. Bu bağlamda Tabiinden Zirr b. Hubeyş şöyle demektedir: “Ubey b. Ka’b’a (r.a.); İbn Mes’ud’un  (r.a.), ‘Senenin bütün gecelerini ihya eden kimse Kadir Gecesi’ne tesadüf edebilir.’ sözünü hatırlattığımda, bana şu cevabı verdi: Kendisinden başka ilah olmayan Yüce Allah’a yemin olsun ki, Kadir Gecesi ramazan ayındadır. Kadir Gecesi; Rasulüllah’ın (s.a.s.) bize namaz kılmamızı emir buyurduğu gecedir. O da ramazanın 27. gününün gecesidir. O gecenin alameti, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınları gözü almayacak şekilde doğmasıdır.” (Müslim, Salatü’l-Müsafirin, 179.)

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol