FENERBAHÇE VERDİ, VERİŞTİRDİ

Fenerbahçe Kulübü, Trabzonspor ve Beşiktaş kulüplerinin hafta başında yaptığı açıklamalara basın toplantısıyla yanıt verdi.

11 Mart 2011 Cuma 17:24
FENERBAHÇE VERDİ, VERİŞTİRDİ

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü'nde düzenlenen basın toplantısında kulüp yönetim kurulu adına asbaşkan Şekip Mosturoğlu açıklamalarda bulunurken, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, yönetim kurulu üyeleri Murat Özaydınlı, Cihan Kamer, Ömer Temelli, genel sekreter Vedat Olcay, Hakan Dinçay, Turhan Şahin, Ünal Uzun ve Yasemin Merçil de salonda hazır bulundu.
Konuşmasının başında, geçen sezon Süper Lig şampiyonluğunu son maçta kaçırmalarının hemen ardından, 19 Mayısta düzenledikleri basın toplantısındaki bazı ifadelerini birebir tekrarlayan Mosturoğlu, ''Bu açıklamadaki kişi ve kurumların isimlerini değiştirdiğimizde, geçen sezondan bu yana değişen hiçbir şey olmadığı çok net bir şekilde görülecektir. Gelinen noktada artık bu senaryolar, komplo teorileri, kitleler tarafından da itibar görmemektedir'' dedi.

GEÇMİŞTEKİ AÇIKLAMALAR PEŞİNİZİ BIRAKMAZ
Geçmişte yapılan bazı talihsiz açıklamaların söylendiği anda yarattığı etkinin çok üstünde olan etkilerini yıllarca sürdürebileceğine dikkati çeken Mosturoğlu, şu ifadeleri kullandı:
''(Kupa bizim, lig sizin) söylemi bundan 2-3 sezon öncesine ait. Hayatın cilvesine bakın, bu sezon Beşiktaş ile Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası'nda aynı grupta yer aldı. Ne tesadüftür ki, Trabzonspor, Beşiktaş'a yenildi, Beşiktaş'ın kupada ilerleyişine izin verdi. Beşiktaş da Trabzonspor'a yenildi ve Trabzonspor'un şampiyonluk iddiasını sürdürmesine olanak tanıdı. Biz de bugün bu sonuçlara bakarak ve o söylemi hatırlayarak bir anlam mı çıkarmalıyız? Görüyor musunuz, düşüncesizce söylenen bir söz tarih boyunca peşinizi bırakmıyor. İşte bu yüzden hala Süleyman Seba'yı size örnek olarak gösteriyoruz.''
Mosturoğlu şöyle devam etti:
''Her sezon benzer şekilde talihsiz açıklama yapmayı gelenek hale getiren Beşiktaş Kulübü, Trabzonspor'un açıklamasını takiben bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada bir bölüm, son derece çarpıcı geldi bizlere. Şöyle ki, açıklamada, 'TFF, Trabzonspor ile oynadığımız maçı berabere bitirmek için hakeme talimat verdi ama sonuç Trabzonspor'un galibiyeti ile bitti. Yani biz oyunu bozduk' anlamına gelen ifadeler kullandı.
Beşiktaş Kulübü Yönetimi, çok net bu anlamı ihtiva eden bu açıklamanın sorumluluğunu da önceki talihsiz açıklamaları gibi tarih boyunca taşıyacaktır. Onun içindir ki asla Süleyman Seba gibi efsane bir başkanın nitelikleri sizlerde bulunmuyor. Onun içindir ki size kimse efsane demiyor.''

ŞENER ÖZÜR DİLEME MAKİNESİNE DÖNDÜ
Trabzonspor'un yaptığı yazılı açıklamada, ''Trabzonspor yönetimin kendi hakkını kendinin almaya muktedir olduğu, saha dışı yöntemlere başvurulacaksa bu yöntemlere de başvurulacağı'' şeklinde ifadenin bulunduğunu kaydeden asbaşkan Mosturoğlu, ''Açıklamanın bu bölümü, hem ceza hukuku, hem futbol disiplin hukuku bakımından suçtur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kimse hukuk dışında hak arayamaz, hele hele hiç kimse kendi hakkını kendisi alamaz'' dedi. 
Mosturoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
''Sayın Sadri Şener, bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor'u Trabzonspor yapan 70'li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir. 
Kısacası, imzasız yayınlanan son açıklamadan dolayı, Sayın Şener'in özür dilemesi gereken o kadar kişi ve kurum var ki, Sayın Şener özür dilemeye bugün başlasa, özürlerini herhalde ancak ligin sonuna bitirebilir. Bir kez daha vurgulamak isterim ki, çok hata yapanlar çok özür diler. Sadri Şener, özürlerine son vermek için, nerede yanlış yaptığını düşünmeli, sonradan özür dilemeyeceği tasarruflarda bulunmalıdır.''

ÇELİŞKİLERDEN İBARET AÇIKLAMALAR
Şekip Mosturoğlu, Spor Toto Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Lig TV'den, sezon boyunca yapılan tüm hakem hatalarının çıkartılması halinde, hangi takım lehine daha çok hata yapıldığının ortaya çıkabileceğini söyledi. Mosturoğlu, şöyle konuştu: 
''Maçlarımızda yapılan hakem hatalarından Trabzonspor Kulübü özelinde mukayese yapabilir, bunları görsellerle de destekleyebilirdik. Ancak bunun kimseye faydası yok, olmaz da. Üstelik bu mukayese herkes tarafından zaten açıkça görülüyor ve biliniyor. Yapılanların hata olduğunu düşünüyorsak sorun yok. Ancak eğer art niyet olduğuna inananlar varsa, bunları içinde tutmasınlar, şüphelerini yetkili mercilere hemen iletsinler. Eğer hem art niyet olduğunu düşünüyor hem de gerekli şikayetleri yapmıyorlarsa, faydasız polemiklere girmemelidir.''
Sadri Şener'in TFF'den, UEFA'dan yardımcı hakem isteyen açıklamalarına değinen Mosturoğlu, ''Sayın Şener, TFF'nin elinde UEFA yardımcı hakemi yoktur. Aslında UEFA'da hakem ya da yardımcı hakem yoktur. Eminim, federasyonun elinde UEFA yardımcı hakemi olsaydı, onlar da seve seve UEFA hakemlerini maçlarımızda görevlendirirdi. Muradınız, FIFA yardımcı hakemi ise lütfen bizim maçlarımıza da diğer takımların maçlarına da bir bakın. Sadece bu istek üzerinden TFF'yi salvo ateşine tutmanızı zorunlu bir kusur arayışı çabası olarak görüyorum'' şeklinde konuştu.

HAKEM HATALARI
Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in, ligin ikinci yarısından bu yana sürekli Fenerbahçe üzerinden mesajlar verdiğini, hakem hatalarından, komplo teorilerinden bahsettiğini kaydeden asbaşkan Şekip Mosturoğlu, şöyle dedi: 
''Ancak söyleyebildiği sadece iki hata var. Bunlardan biri Kayserispor maçında kaleci Volkan Babacan'ın yaptığı hata ama kaderin cilvesi, bu hatanın bir benzeri, iki hafta sonra kendi maçlarında olunca iki hafta boyunca ortalığı yangına veren Sayın Şener, sorulduğunda, 'Ben şaka yaptım' diyebilecek kadar da rahat ve sorumsuz. Şener'in dile getirdiği lehimize gelişen bir diğer hata ise Gençlerbirliği maçında attığımız ilk gole dair. Bu maç 4-2 bitti. Verilmeyen penaltımız, iptal edilen golümüz de cabası.
Kayserispor maçıyla hakemleri suçlayanlar, genç bir kaleciyi töhmet altında bırakanlar yine kaderin bir cilvesi, iki hafta sonra yine Kayserispor maçında yine Kayseri'nin kalecisinin benzer bir hatasıyla henüz 3. dakikada gol buluyorlar. Gençerbirliği maçındaki ilk golün ofsayt olduğunu, Metin Şentürk özelinden yapılan bir örnekle yorumlayan değerli yorumcular, iki sezon önce Atatürk Olimpiyat Stadı'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynadığımız maçta, arka arkaya yediğimiz biri yaklaşık 1, diğeri yaklaşık 2 metrelik ofsayt gollerini nasıl açıkladılar? Gençlerbirliği maçında, bu tartışılan gol dışında 3 gol daha attık. Bu gollerin hiç mi değeri yok?''

HANGİ ŞENER'İ CİDDİYE ALMALIYIZ? 
Şekip Mosturoğlu, Sadri Şener'in Trabzonspor liderken verdiği ''TFF Başkanı Mahmut Özgener'i eskiden beri tanırım. Çok iyi bir aile çocuğu. Medeni bir insan. Destekler miyim, 'Evet' desteklerim. Ben memnunum federasyondan. Memnun olmamam için sebep yok. Güzel şeyler yapıyorlar'' demeciyle, Aziz Yıldırım için, ''Çok çalışkan biri. O, Kulüpler Birliği'ne her şeye hazırlıklı olarak geliyor. Ben onları yapamam açıkçası. Dünya kadar işle uğraşıyor. O'nun orada olması kulüpler için avantaj. Başkan elini kaldırdığında onun adaletine olan güvenimle ben de elimi kaldırıyorum'' şeklindeki sözlerini hatırlatarak, ''Artık karar verin, hangi düşüncenizde samimisiniz?'' dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol