AKDENİZ OYUNLARI MERSİN'DE

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin ev sahipliği yapacak.

23 Şubat 2011 Çarşamba 22:28
AKDENİZ OYUNLARI MERSİN'DE

 İnternet üzerinden yapılan oylamada Mersin, Libya'nın Tripoli ve İspanya'nın Tarragone şehirleriyle yarıştı. Oylamaya Türkiye'nin dışında 21 Akdeniz ülkesinin internet yoluyla katıldığı belirtildi.
Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi tarafından açıklanan sonuçlara göre, yarışta Mersin birinci olurken, ikinciliği İspanya, üçüncülüğü ise Libya aldı.
İlk defa 1951 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunları, 26 spor dalı ile olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı organizasyon olarak biliniyor. Akdeniz'e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştirilen ve olimpiyat kurallarının geçerli olduğu 15 gün süren oyunlarda 3 bin 500'e yakın sporcu mücadele ediyor.

TÜZMEN: TÜRKİYE'NİN HAKKIYDI, GEÇ DE OLSA TESLİM EDİLDİ
Süleyman Tıraş/Kerem Kocalar - Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin'in ev sahipliği yapılmasına karar verilmesinin ardından kentte sevinç yaşandı.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ile kentin diğer kanaat önderleri, bir lokantada düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi.
Kürşad Tüzmen, yaptığı açıklamada, kent adına çok önemli bir başlangıcın hayata geçirildiğini söyledi.
Oyunların Mersin'e verilmesini ''bir milat'' olarak nitelendiren Tüzmen, ''Mersin'in altyapı, üst yapı eksikleri tamamlanacak. Mersin Avrupa şehirlerinden daha iyi bir şehir haline gelecek'' dedi.
Oyunlara başarılı bir ev sahipliği yapılarak, ilerleyen süreçlerde olimpiyatları da kente çekilebileceğini anlatan Tüzmen, şöyle konuştu:
''Çok kişi emek sarf etti. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Başbakanımızın verdiği garanti mektubunun yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak ile kentteki diğer tüm kurum ve kuruluşlar bu işe asıldı ve aldı. Birebir yaptığımız temaslar bu işi getirdi. Türkiye'nin hakkıydı, geç de olsa teslim edildi. Bütün dünya ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen, oyunların Mersin'de yapılması gurur verici bir çalışma. Önümüzdeki dönemde, hava alanı, otellerimiz ve diğer organizasyonlarımızla Mersin 21. yüzyılın parlayan yıldızı olacak. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum.''
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da 23 Şubat tarihinin Mersin için çok önemli bir gün olarak kent belleğinde yer ettiğini vurgulayarak, ''Çok mutlu ve özel bir gün. Olimpiyatlardan sonra en büyük spor organizasyonu Akdeniz Oyunları. O da Türkiye'de 2. kez, Mersin'de gerçekleştirilecek'' diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise oyunları kente çekebilmek adına 4 yıldan bu yana ciddi emeklerin verildiğini hatırlatarak, ''Bugün son noktaya koyduk'' dedi.
Çok mutlu ve sevinçli olduklarına işaret eden Özcan, şöyle konuştu:
''Biz Mersin'i kültür sanat şehri yaptık. Oyunların Mersin'e verilmesiyle kentimiz iki açıdan kazançlı çıkacak. Birincisi Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılmasıyla kentimizi Avrupa ve dünyaya tanıtacağız. Öte yandan da eksik olan spor sahaları, kapalı yüzme havuzları, stat ve sportif faaliyetlerin yapılacağı inşaatlar kente çok kısa bir sürede inşa edilecek. Oyunlar yapıldıktan sonra dünyada Mersin, spor şehri olarak anılacak. Bunlar bizim kazanımlarımız olacak. O nedenle artık Mersin liman, serbest bölgede veya ticari hacminin yanı sıra spor arenasında da çok iyi duruma gelecek. Emeği geçene herkese teşekkür ediyorum, çok mutluyuz.''

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol