YAŞLANMAYI YENME YÖNTEMİ BULUNDU!

İnsanın sağlıklı olması ve uzun ömür yaşaması için kromozomlarındaki DNA’nın doğru şekilde yoğunlaşması gerekiyor.

09 Nisan 2014 Çarşamba 10:52
YAŞLANMAYI YENME YÖNTEMİ BULUNDU!

 Genlerin çalışma süreci sırasında DNA zemberek gibi devamlı olarak kıvrılıyor ve açılıyor. Rusyabiyologlar DNA’nın doğru şekilde kıvrılması mekanizmasını belirleyerek yaşlanma sürecini durdurmak olanağını veren bir usul daha buldular.

Yaşlanma süreci birçok bakımdan kromozomun yapı bileşenlerinden nukleozomların durumuna bağlı.

Nukleozomların durumunu kısmen taşıdıkları elektrik yükü belirliyor. Bu mekanizma Lomonosom adını taşıyan yapı Rus ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan grup tarafından bulundu.

Kromozom, belirli şekilde sarılan nükleozom ipiliğidir DNA molekülü, proteinlerden oluşan pek çok histonlar arasında uzanıyor. Gen çalıştığı sırada özel ferment genden enformasyon alıyor Ferment DNA ipliği boyunca hareket ederken DNA ipliği fermente yol vermek için histonların yüzeyinden açılıyor. Hücrenin ömrü boyunca bu süreç sayısız kez tekrar yer alıyor ama nukleozomlar kalıyor. Kromozomun bu bileşenleri her defasında yeniden oluşuyor. Fakat bu sürecin nasıl gerçekleştiği henüz belirlenemedi.

Araştırıcılar nukleozomların yeniden oluşması sürecini canlandırabildi. bu sayede nukleozomların istikrarlı durumu fermentler ile proteinler arasındaki elektrostatik etkileşimi vasıtası ile sağlandığı anlaşıldı.

Yapılan denemelerin gösterdiği gibi istikrarlı tutarlılık yükünü değiştiren mutasyonlar, nukleozomların yapısının istikrarını etkiliyor.

Bilim adamları grubu başkanı profesör Vasiliy Studitskiy şunları söyledi: Evrim sırasında nukleozomların düşük hızla ortadan kalkmasına yardım eden stabilizasyon mekanizması oluşuyor. Grubumuz tarafından yaşlanma sürecine etki yapmak ve böylelikle yaşlanma sürecini durdurmak olanağını veren “nişan tahtası” bulundu. Bundan başka nukleozomları gerekli biçimde stabilize eden maddeler sentez yoluyla elde edilebilir. Bu rolü oynayacak adaylar artık vardır. Şimdi deneyler gerçekleştirilmelidir.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.04.2014 23:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol