banner1700

Mehmet Öz'den Covid19 Aşısına Dair Flaş Sözler!

Dünyaca tanınmış doktor Mehmet Öz, koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Öz, “Bu ay içerisinde sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı olacak.” ifadesinde bulundu.

Mehmet Öz'den Covid19 Aşısına Dair Flaş Sözler!

Dünyaca tanınmış doktor Mehmet Öz, koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Öz, “Bu ay içerisinde sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı olacak.” ifadesinde bulundu.

04 Aralık 2020 Cuma 09:40
Mehmet Öz'den Covid19 Aşısına Dair Flaş Sözler!

TRT World Forum 2020’nin ilk gün oturumlarından “Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler” alanında uzman isimleri ağırladı. Forumun sunucusu dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz ise, Covid19 virüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İlk zamanlarda virüs insanlara çok uzak bir gerçeklik gibi geliyordu” diyen Mehmet Öz, virüse dair bu kadar verinin karmaşaya da yol açabileceğini, pek çok deney sonucunda pek çok zor karar vermek zorunda kalındığını, bir virüs söz konusu olduğunda, halk sağlığı uzmanları için çok zor durumlar ortaya çıkabildiğini ifade etti.

“BEN İLK AŞIYI TABİİ Kİ RAHATLIKLA YAPTIRIRIM”
ABD’nin tekrar Dünya Sağlık Örgütü’ne katılmasını umduğunu söyleyen Öz, aşı geliştirme çalışmalarının daha önce başlatıldığını, geliştirilme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Aşıyla ilgili elde %90’lık başarının olduğunu ve geriye dağıtım ağını kurmanın kaldığını ifade eden Öz, “Bu ay içerisinde sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı olacak.

Hedef her üç ABD’liden ikisine aşı vurmak. Bu yapıldığında ciddi bir genel bağışıklık kazanılmış olacak. Bu bile en azından bir yıl zaman kazandıracak. Yine de sadece ABD’de değil dünyada ortak bir mücadele vermeden aslında ne herhangi bir Amerikalı ne de herhangi birimiz tamamen güvende olacağız. Ben ilk aşıyı tabii ki yaptırırım” dedi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca neden Çin aşısını seçtiklerini Ahmet Hakan’a açıkladı. 11 Aralık’ta Türkiye’de uygulanmaya başlanacağı söylenen Çin aşısı zorunlu olmayacak. Ancak yurttaşlar Çin aşısı hakkında ikna edilmeye çalışılacak.

ÇİN AŞISI ZORUNLU OLMAYACAK AMA...

Çin aşısının zorunlu olmayacağını ama vatandaşı ikna etmek zorunda olduklarını vurgulayan Bakan Koca, neden Çin aşısı sorusuna ise, ” Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı… Konuyu böyle ele alamayız. Öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler” cevabını verdi.

Aşıların kaç yönetmle üretildiği ve hangi yöntemin daha güvenilir olduğu sorusuna ise Bakan Koca, “İki yöntem var. Birincisi: İnaktif virüs aşıları… İkincisi: mRNA yöntemiyle üretilen aşılar… İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.” yanıtını verdi Koca Çin aşısının İnaktif yöntemle üretildiğini söyledi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 04.12.2020 09:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol