banner1700

İŞTE O MUHTEŞEM ETKİ...

Uzman diyetisyen, günde 3 fincan yeşil çay içilmesini tavsiye ederek o muhteşem etkiyi açıkladı!

İŞTE O MUHTEŞEM ETKİ...

Uzman diyetisyen, günde 3 fincan yeşil çay içilmesini tavsiye ederek o muhteşem etkiyi açıkladı!

01 Nisan 2016 Cuma 00:38
İŞTE O MUHTEŞEM ETKİ...

 Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, kabus olan son beş kiloyu vermek için önerilerde bulundu. Fazla su içilmesini öneren Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Proteinli besin tüketirken genel olarak sindirim sistemi yavaşlar. Sindirim sisteminin yavaşlaması ve kabızlık olması durumunda kilonuz gitmeyecek aksine kabızlık nedeni ile sürekli olarak şişkinlik hissedeceksiniz. Suyun emildiği yer kalın barsağın son kısmıdır bu nedenle proteinli besin tüketip suyu yeteri kadar içiyorsanız son 5 kilonuzdan kurtulabilirsiniz dedi.

 
Diyetisyen Tutar, günde 3 fincan yeşil çay içilmesini tavsiye ederek şöyle konuştu: "Günümüzde birçok bitki için metabolizma hızlandırıcı denilse de asıl metabolizma hızlandıran tek çay yeşil çaydır. İçerindeki epigallo kateşin gallat (EPKG)adı verilen bileşen metabolizma hızlandırmasının yanı sıra vücuttan ödem atılmasına yardımcı olmaktadır. Yeşil çayı içerken dikkat edilmesi gereken kural düşük tansiyon sıkıntınızın olmamasıdır. Eğer düşük tansiyonunuz var ise yeşil çay içmeniz sizde sürekli olarak baş dönmesi yapacak ve yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Yeşil çayı günün erken saatlerinde içmeye özen göstermelisiniz diye konuştu.

EGZERSİZ YAPIN

Son 5 kilo kaybı için sadece yediklerinizi azaltmanın doğru bir yol olmadığını kaydeden Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, daha sonra şunları söyledi; "Bu durumda gün içerisinde yakmış olduğunuz kalorinin miktarını arttırmak için egzersiz yapmalısınız. Özellikle ağırlık egzersizleri değil kardiyo ağırlıklı egzersiz yapmanız daha kolay kaybını sağlayacaktır. Tabi spor yaparken süresi, nabız hızı kişiye göre değişmelidir. Ama bu 5 kiloyu kaybedeceğim diye haftada 5-6 gün spor yapmanız risktir. Çünkü ilerde yaptığınız bu sporu bırakırsanız verdiğiniz 5 kilo daha fazlası ile geri gelebilir. Bu nedenle haftada 3-4 gün spor yeterli olacaktır."

PROTEİN TÜKETİN

Proteinli besinlere değinen Tutar, "Proteinli besinlerin temojenik etkisi daha yüksektir. Yani siz et gurubu besin tükettiğinizde vücudunuz bunu sindirmek için daha fazla kalori harcar. Bu durumda son gitmeyen 5 kilonuzun gitmesinde size katkı sağlayacaktır. Eğer proteinli besin tüketmeyi sevmiyorsanız son 5 kilonuzun gitmesi çok zordur. Vücudunuzun iç organ gibi benimsediği son 5 kilonuzun kaybolması için sadece beslenmenize değil yaşam düzeninize de dikkat etmelisiniz. Eğer yeteri kadar uyumazsanız hem gece fazla besin tüketme riskiniz artacak hem de vücudunuz ödem yapacaktır. Bu durumda son 5 kiloyu vermeniz sadece hayal olur. Bu nedenle günde 6-8 saat uyumaya dikkat edin." diye konuştu.

SIFIR HATA YAPIN

Tutar, "Bir kere bir şey olmaz deyip tüketilen o küçücük besinlerin kilo vermenin baş düşmanı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Çünkü kalorisi çok olmasa sürekli olarak insülin salgılama ve vücudunuzun yağlanmasına neden olacaktır. Artık son 5 kilonuz için diyetinize daha fazla sadık kalmalı ve bir süre hata yapmaktan kaçınmalısınız."

BARSAK HIZLANDIRAN BESİN TÜKETİN

Son 5 kilonun gitmesi için sindirim sisteminin düzenli çalışması gerektiğini anlatan Diyetisyen Tutar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık sürekli olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz anlamına geliyor. Özellikle lif içeriği yüksek sebzeyi ana yemeğiniz et olsa bile yanına eklemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca barsak hızlandırıcı kuru meyveyi ara öğünlerde tüketmelisiniz. Buna ek olarak süt ürünlerini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. İşte son 5 kiloda yapılan en büyük hatalardan biri. Kilo gitmedikçe takıntı haline gelir ve siz tartıya çıktığınızda kilonuzun gitmediğini gördükçe inancınızı kaybedersiniz. Ve 'sanırım ben kiloyu veremeyeceğim' mesajını bilinçaltına gönderirsiniz. İşte bu saatten sonra o son 5 kilo her zaman sizinle olacaktır. Tartı üstüne çıkmayın, illa çıkacağım derseniz ayda 1 defa tartılın. Unutmayın son 5 kiloyu atmak tüm diyet süresince verdiğiniz kiloyu kaybetmekten daha zordur.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.04.2016 00:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Özlem güveli 2016-04-02 22:26:58

Teşekkürler,