İŞTE! KEÇİ GRİBİ İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA!

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Ertek, Türkiye'de şuan görülen gribal enfeksiyona ilişkin açıklama yaptı.

16 Şubat 2011 Çarşamba 00:15
İŞTE! KEÇİ GRİBİ İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA!


Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, şu anda Türkiye'de görülen gribal enfeksiyonun ''tamamen viral kaynaklı mevsimsel bir grip olduğunu ve keçi gribi olmadığını'' belirterek, şu anda ilk sırada B tipi gribin, ikinci sırada H1N1'in ve üçüncü sırada H3N3'ün etkili olduğunu söyledi.
Ertek, son günlerde Türkiye'de yaygın olarak görülen gribal enfeksiyonla ilgili bilgi verdi.
Girip virüslerinin A, B ve C olmak üzere üç grupta toplandığını belirterek, A grubunun insanlarda, kanatlı ve diğer hayvanlarda; B grubunun sadece insanlarda ve C grubunun ise domuzlarda ve insanlarda görüldüğü belirten Ertek, şimdiye kadar pandemilerin A grubu kaynaklı olduğunu ifade etti.
Ertek, şu anda Türkiye'de pandemi durumunun söz konusu olmadığını vurgulayarak, ''şu andaki durumun virüs kaynaklı mevsimsel grip olduğunu söyledi. Ekim ayından itibaren çok yoğun grip vakalarını ile karşılaştıklarını anımsatan Ertek, bunun çok beklenen bir durum olmadığını, hastalığın Kasım-Aralık aylarında daha fazla arttığınısöyledi. Ertek, şunları kaydetti:
''Ülkemizde alışılan gelen grip sezonu ocak ayında başlar ve şubat-mart aylarında artarak devam eder ve nisan ayından itibaren etkisini kaybeder.
Bu yıl ise bir iki haftalık bir gecikme oldu. Ocak ayının ikinci haftasında daha yoğun olarak mevsimsel grip görülmeye başladı.

''KEÇİ GRİBİNDEN KAYNAKLANMIYOR''
Şu an etkili olan virüsün keçi gribi olmadığını belirten Ertek, merkezlerinde 15 ilden gribal enfeksiyon belirtileri gösteren hastalardan örnekler alarak inceleme yaptıkları anlattı.
Ertek, incelemelerde, Türkiye'de etkili olan virüsün ne olduğuna dair analiz yaptıklarını ve bunu haftalık olarak merkezin internet sitesinde yayımladıklarını belirtti.
Keçi gribinin daha çok hayvancılıkla uğraşan, pastörize edilmemiş enfekte sütlerin tüketilmesi ya da enfekte hayvanla çok yakın temas sonucu bulaşabildiğini ifade eden Ertek, şunları söyledi:
İnsana geçtikten sonra gribe benzer şekilde baş ağrısı, ishal, ateş, halsizlik, etraf ağrısı görülebilir. Genellikle akciğeri tutar ve zatürre benzer bir durum olabilir, bazen karaciğeri tutabilir, kalp kapaklarını ve beyini tutabilir. Gripten tamamen farklı bir tablodur. Şu anda ülkemizde görülen tamamen viral kaynaklı mevsimsel bir griptir, keçi gribi değildir.
Vatandaşların, bu konuda rahat olması gerekiyor.''

"BU SENE, B TİPİ GRİPTE ARTIŞ SÖZ KONUSU"
Şu anki mevsimsel gribin, halk arasında ''domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonun görüldüğünü pandemi döneminden bir farkı olduğunu ifade eden Ertek, ''Pandemiden önce daha ziyade A gribi baskın olarak görülürken, pandemiden sonra şu anda görülen mevsimsel grip etkenleri içerisinde B tipi gribi daha fazla görüyoruz'' diye konuştu.
Şu anda H1N1 de etkenleri arasında. İkinci sırada da H1N1'i görüyoruz. Yani 2010-2011 döneminde mevsimsel grip etkeni olarak dolaşımda geçen sezona oranla daha az etkili olmakla birlikte hala dolaşımda. Ancak ilk sırada B gribi bulunuyor. Üçüncü sırada da H3N2 denilen bir grip virüsü görülüyor.''

''KOMPLİKASYONLAR NEDENİYLE GEÇ ATLATILABİLİR''
B gribi virüsünün normalde diğer etkenlere göre daha hafif seyrettiğini anlatan Ertek, ''gribal enfeksiyonlarda, influenza dışında da bazı virüsler şu an dolaşımda'' dedi.
Ertek, iyileşme süresinin bazı hassas bünyelerde grip sonrasında bir aydan daha fazla devam eden öksürük şikayeti ile karşılaşılabildiğini belirterek, bunun da gribal enfeksiyon dışında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ertek, ''Bu influenza sezonunda görülebilecek bir durumdur. Hastaların yüzde 80-90'ı bir haftada atlatıyorsa, yüzde 10'u komplikasyonlar nedeniyle geç atlatabilir'' dedi.

''GÖĞÜSTE AĞIRLIK HİSSİ ADELE AĞRISINDAN KAYNAKLANIYOR''
Gribal enfeksiyonların baş ağrısı, halsizlik, öksürük, ateşin yükselmesi, vücut ağrıları ve bazen göz dibi ağrısı ile ortak belirtilerle kendini gösterdiğini vurgulayan Ertek, şu an hastaların en çok şikayet ettiği göğüste ağırlık hissinin adale ağrısından kaynaklandığını söyledi.
 
''RİSK GRUBUNDAKİLER İÇİN AŞI KORUYUCU OLABİLİR''
Ertek, etkinliği devam eden B gribi, H1N1 ve H3N2 virüse karşı da şu an kullanılan aşıların etkili olduğunu belirtti.
Henüz gribal enfeksiyon geçirmeyen risk grubundaki kişilerin aşılanmasının faydalığı olduğunu vurgulayan Ertek, ''Sağlık durumu iyi olan genç erişkinlerinn aşılanması söz konusu olmayabilir. Fakat, altta yatan bir hastalığı olanlara, yaşlılar, 6 ay-2 yaş arası çocuklar, böbrek, kalp, şeker ve akciğer hastaları için aşı koruyucu olabilir'' uyarısında bulundu.

''GRİBAL ENFEKSİYONDA ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALI''
Ertek, antibiyotiklerin virüslerde etkili olmadığını belirterek, gribal enfeksiyonların tedavisinde de antibiyotik kullanılmaması gerektiğine dikkati çekti.
Bu hastalıklarda antibiyotiğin herhangi bir faydası olmadığını vurgulayan Ertek, ''Aksine gribal enfeksiyon hastası antibiyotik kullandığında, hastalıktan sonra daha dirençli bakterilerle süper enfeksiyon denilen ikinci bir enfeksiyona geçilebilir. Tedavi zorlaşır. Toplum içinde dirençli bakterinin yayılmasına yol açabilir'' diye konuştu.
Ertek, ilaçların mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol