İNANILIR GİBİ DEĞİL BAKAN DA DOĞRULADI...

Tüketici Hakları Derneği, süt başta olmak üzere halk sağlığını tehlikeye atan gıda maddelerinin açıklanmasını istedi. Tarım Bakanı Eker ise, kanser riskini kabul etti ve bakın ne dedi?

18 Ocak 2012 Çarşamba 15:39
İNANILIR GİBİ DEĞİL BAKAN DA DOĞRULADI...

 Tüketici Hakları Derneği, süt başta olmak üzere halk sağlığını tehlikeye atan gıda maddelerinin açıklanmasını istedi. THD Başkanı Turhan Çakar, konuya ilişkin açıklamalarını hatırlatarak Bakan Mehdi Eker'i istifaya çağırdı.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, süt başta olmak üzere halkın sağlığını tehlikeye atan gıda ürünleri, markalar ve üretici firmalarının açıklanmasını istedi.
Çakar, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e istifa çağrısında bulundu. ''Yıllardan beri tüketicilere kanser riski taşıyan süt içirildiği konusunda tüketiciler neden bilgilendirilmiyor'' diye soran Çakar, iddiaların Eker tarafından doğrulandığını belirtti.
Riskli ürünlere yönelik olarak 28 Temmuz 2010'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yazılı başvuruda bulunduklarını ancak bakanlığın 16 Ağustos 2010'da bu talepleri reddettiğini belirten Çakar, bu tutum üzerine bakanlığa karşı dava açıldığını ve davanın sürdüğünü ifade ederek, ''Bugüne kadar, sağlıksız ve riskli sütler ile süt ürünlerinin üretimine ve tüketimine seyirci kalınarak, yeterli denetimler ve analizler yapılmamış, yapıldığı kadarıyla da sonuçları ilgili yasa ve yönetmelik hükümlerine göre risk altındaki tüketicilere duyurulmayarak açıkça firmalardan yana tavır alınmıştır'' diye konuştu.
"SORUMLULAR HESAP VERMELİ"
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in konuya ilişkin açıklamalarını hatırlatan Çakar, TÜİK istatistiklerine göre 2010 yılında kesin olmayan rakamlarla Türkiye'de 13 milyon 513 bin 674 ton süt üretildiğini, bunun binde biri hesaplandığında ise 13 milyon 513 bin 674 kilogram sütün yüz binlerce kişinin sağlığını riske attığını ileri sürdü. 
Çakar, ''Firmaların çıkarlarını, vatandaşın sağlığına yeğleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı hemen istifa etmeli ve tüm sorumlular hesap vermelidir'' dedi.
BAKAN DOĞRULADI...
Tarım Bakanı Eker, piyasada satılmakta olan sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğruladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 7’den 70’e her kesimin günlük olarak tükettiği sütlere ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu. Eker, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğrulayarak, “Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmekte olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır” yanıtını verdi.

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol