banner1700

İLACI ZEYTİN VE KEKİK...

Çoğu zaman kalp, beyin, göz ve böbrekleri sinsi bir şekilde vuran o rahatsızlık için özellikle kekik ve zeytin önerildi.

İLACI ZEYTİN VE KEKİK...

Çoğu zaman kalp, beyin, göz ve böbrekleri sinsi bir şekilde vuran o rahatsızlık için özellikle kekik ve zeytin önerildi.

13 Mayıs 2016 Cuma 23:16
İLACI ZEYTİN VE KEKİK...

 Çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen yüksek tansiyon, kalp, beyin, göz ve böbrekleri vuruyor. Uzmanlar tansiyonu düşürmek için zeytin, kekik, alıç ve limon gibi besinleri öneriyor...

Tansiyon, kan basıncını ifade eder. Yüksek kan basıncına ise hipertansiyon, yani yüksek tansiyon adı verilir. Yüksek tansiyon özellikle orta yaşlardan itibaren sağlığı tehdit eden önemli bir problem. Sessizce geliştiği, çoğu zaman belirti vermeden ilerlediği için 'sessiz katil' olarak da bilinen bu hastalık; kanın damar duvarına yaptığı basınç yükseldiğinden damar duvarlarına zarar verir. Bu durumdan en çok kalp, beyin, göz ve böbrek damarları etkilenir. Yani kişi, kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği, inme-felç, göz içi kanamaları, böbrek yetmezliği gibi sorunlara daha yatkın hale gelir. Maalesef çoğu kişi baş ağrısı, çarpıntı, halsizlik, gerginlik hissi gibi belirtileri yüksek tansiyon sorununa bağlamadığından, bu sorun uzun zaman kalabilir. Bu durumda önemsenmeyen belirtiler sinsice damarlara ve organlarına zarar verebilir.

DOĞRU ÖLÇÜM YAPMAK ŞART
Yüksek tansiyonu anlamanın en iyi yolu kan basıncının doğru bir şekilde ölçülmesidir. Farklı gün ve zamanlarda 3-4 kez tansiyonunuzu ölçtürerek yüksekliğini anlayabilirsiniz. Bu ölçümleri yılda en az 1-2 kez tekrarlamalısınız. Eğer büyük (sistolik) tansiyonun 120-135, küçük (diastolik) tansiyonun 80-95 arasında ise tansiyonunuzu daha dikkatle izlemeli. Büyük tansiyonunuz 135 mmHg'yı, küçük tansiyonunuz 95 mmHg'yı geçiyorsa vakit kaybetmeden doktora gidip, ciddi bir tedavi planı uygulamalısınız.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Çok şiddetli hipertansiyon vakaları hariç olmak kaydı ile üç veya daha fazla sayıda yapılan ölçümlerde kan basıncının 14/9'un üzerinde olması veya her ikisinin bu değerler üzerinde olması teşhis için yeterlidir. Bir kereye mahsus yapılan ölçüm doğru olmayabilir.


NEDENLERİ:
Kalıtım: Ailesel yatkınlık
Cinsiyet: Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte kadınlarda menopoz sonrası görülme sıklığı artar.
Yaş: Genellikle 35 yaş üzerinde ortaya çıkar.
Obezite
Alkol
Sigara
Diyabet
Yanlış beslenme ve tuzlu diyetler
Hareketsiz yaşam şekli
Doğum kontrol ilaçları kullananlar
Stres

BİTKİLERİ UNUTMAYIN
Limon: Tansiyon yükseldiğinde bir limon sıkın ve sulandırarak için.

Nar: Nar suyu da tansiyonu düşürür

Sarımsak: Birkaç diş çiğ yutulabilir.

Kekik: Geçici yükselen tansiyona etkilidir.

Alıç: Sinirleri gevşetir, tansyonu düşürür.

Ispanak: Kalp hastalıklarına, felce ve yüksek tansiyona iyi gelir.

Zeytin: Yaprakları tansiyonu düşürür.

Çilek: Yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor.

Meyan kökü: Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürük ve balgam söktürür. Yüksek tansiyonu düşürür.

Kereviz: Şeker, yüksek tansiyon ve romatizmaya faydalıdır.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.05.2016 10:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kafiye Kocamemik 2016-05-15 17:21:59

Sn hocam hpo troit hastasıyım nödül 4 adet haşimato da var 15 kilo fazlam var unutkanlık ve hafızamda aşırı dikkat dagınıklıgım var bana yardım edermisimiz kitaplarınızı aldım fakat rahatsızlıgıma göre dırumumu değerlendirmenizi rica ediyor ellerinizden saygıyla öpüyorum

Avatar
Hatice yılmaz 2016-05-16 09:47:49

Hocam ben 1999 kolon Ca şikayetim ise bel kemiğinde 2012 de metastas yaptı tedavi gördüm ama eklemler de ve belimde kasılma ve tutulma var sol bacağın şiş aslında çok şikayetim var idare etmeye çalışıyorum saygılar hocam