BİLİM İNSANLARI O İZNİ ALDI...

İngiliz bilim insanları, insan embriyosunun genlerini değiştirebilme izni aldı.

02 Şubat 2016 Salı 14:00
BİLİM İNSANLARI O İZNİ ALDI...

 Genler üzerinde değişiklik yapılabilmesini sağlayacak bu izin ile düşük yapma nedenleri üzerinde daha derin araştırma yapılabilecek.

İngiltere'deki İnsan Üreme ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) Francis Crick Enstitüsü'nden Dr. Kathy Niakan'ın başvurusunu kabul ederek İngiltere'de ilk defa insan embriyoları üzerinde genlerin değiştirilebilmesine onay verdi. Ancak araştırmada kullanılan embriyolar hiçbir şekilde kadınlara aşılanamayacak.

Embriyolar, tüp bebek tedavisi gören çiftlerin bağışladıkları embriyolar olabilecek. Araştırma için kullanılan embriyolar iki hafta içinde yok edilecek.

Bu ayın başında Dr. Niakan, hangi genlerin bebeğin gelişiminde kontrolü olduğunu saptamak için genlerin üzerinde değişiklik yapma lisansına gerek duyduğunu açıklamıştı. Araştırma, döllenmeden sonra 7 günü mercek altına alma fırsatı verirken tüp bebek tedavisi gelişiminde de faydalı olması amaçlanıyor.

Diğer yandan bazı bilim insanları, bebeklerde gen değişiminin ileri yaşlarında beklenilmedik sonuçlar doğurabileceği ve hatta tasarım bebekler yapma olasılığı endişesi taşıyor.
Gonca YAĞCI, 2 Şubat / Londra

DHA

Son Güncelleme: 02.02.2016 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol