banner1700

Aşı da Torpil Dönemi Başladı!

Koronavirüs salgınında, filyasyon ekiplerinin ayrıcalıklı hastalara yönlendirilmesi ve yoğun bakım yataklarının da ayrıcalıklı hastalara verilmesi uzun bir süre tartışılırken şimdi de koronavirüs aşısında ayrıcalıklı hasta döneminin başladığı ortaya çıktı.

23 Ocak 2021 Cumartesi 12:08
Aşı da Torpil Dönemi Başladı!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlıkçı olmayan ve şu an aşılanacak grupta da olmayan kişilere Covid-19 aşısı yapıldığı öğrenildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın ulaştığı hastane yönetimleri ise tüm soruları yanıtsız bırakarak açıklama yapmadı.

Aşıda “ayrıcalıklı vatandaşlar” iddiası doğru çıktı! Rektör kendini ifşa etti

BİR GÜNDE AŞILAMA KAPSAMINDA OLMAYAN 30’A YAKIN KİŞİ AŞILANDI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya BirGün’den İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada, “Sadece önceki gün Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı hastanelerde aşılama kapsamında olmayan 30’a yakın kişi aşılandı. Bu kişiler sağlık çalışanı değil ve şu an aşılama kapsamında olan 85 yaş üstü kişiler de değiller. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de aynı durum söz konusu. Yine orada da sağlıkçı olmayan ve aşılama kapsamında bulunmayan kişilere Covid-19 aşısı yapılıyor” diye konuştu.

VIP AŞI HİZMETİ SUNULUYOR

“VIP filyasyon, VIP yoğun bakım hizmeti sunan Sağlık Bakanlığı’nın VIP aşı hizmeti de sunması bizleri şaşırtmadı” diyen Yalçınkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşılama kapsamında olmayanlara aşı yapıldığını sağlıkçı arkadaşlarımız fark ediyor. Daha sonra aşı yapılanların üniversite yöneticileri ile hastane yöneticilerinin akrabaları olduğu ortaya çıkıyor.

Arkadaşlarımız bu durumu Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile üniversite yetkililerine de haber veriyor. Aşılama kapsamında olmayanlara nasıl üzerinde barkod yer alan aşının sistem üzerinden nasıl çıktığını anlayabilmiş değiliz. Burada çok ciddi soru işaretleri var.”

EV HANIMI DA VAR EMEKLİ ÖĞRETMEN DE

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlıkçı ise “Sağlıkçılara ve 85 yaş üstüne aşı yapılıyor ama bazı hastane yöneticilerinin akrabalarına ve kim olduğunu bilmediğimiz kişilere de sistem üzerinden Covid-19 aşısı çıktığını gördük.

Bu kişiler 85 yaşının altında. Mesele 65 yaşında bir emekli öğretmen de var, ev hanımı olanlar da. Hatta yaşı genç olup memur olanlar dahi var. Bizler, sistemde bu kişilere nasıl Covid-19 aşısı çıktığını anlayabilmiş değiliz. Bu kişilerin kimlerin akrabası olduğunu ve sistem üzerinden nasıl aşı olabildiklerini merak ediyoruz” dedi.

İMTİYAZ SAHİBİ İNSANLAR

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç ise “Hacettepe Hastanesi’nde üniversite idarecilerinin ve yöneticilerinin de öncelikli listeye yazıldığı ve aşı olduğunu duyduk. Önce sağlıkçılar sonra toplu alanlarda yaşayanlar ve ardından 65 yaş üstü aşılanmalı. ATO’ya 58 sağlık çalışanı çeşitli nedenlerden dolayı aşıya ulaşamadığı için başvurdu. Topu topu 3 milyon doz aşı gelmiş ve aşı sayısı da bu kadar yetersizken sıralamada bir yeri olmayan imtiyaz sahibi insanlar aşı oluyor ve elbette doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

MELİH GÖKÇEK DE KAYINVALİDE KONTENJANINDAN AŞI OLDU...

Öte yandan Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, 105 yaşında olan kayınvalidesiyle aynı adreste olduğu için aşı olduğunu açıkladı.
Melih Gökçek, koronavirüs aşısında 85 yaş üstü kişilerin öncelikli olmasına rağmen aşı vurulduğunu duyurması üzerine gelen tepkilere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Gökçek’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle: “Bazı arkadaşlar aşıyı nasıl vurdurduğumuzu soruyor. Kayınvalidem 105 yaşında. Biliyorsunuz 85 yaş üstü öncelikli. Aynı adreste 65 yaşında üstünde iseniz öncelikten sizde yararlanıyorsunuz. Benim ve eşimin 65 üzeri olduğu için bizde yararlandık. İşte Sağlık Bakanlığı duyurusu.”

Sağlık çalışanı ya da 85 yaş üstü olmayan Gökçek’in aşı olabilmesi ise tepkilere neden oldu

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.01.2021 18:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol