YAZARLAR CHP'Yİ YÜZDE 20'NİN ALTINA İNDİRDİ!

Meclis'e gelerek yemin etmeme kararı alan CHP'ye tepkiler çığ gibi büyüyor...

29 Haziran 2011 Çarşamba 16:20
YAZARLAR CHP'Yİ YÜZDE 20'NİN ALTINA İNDİRDİ!

Gündemi yakından takip eden köşe yazarları da herkesin aklındaki kritik soruyu cevapladı: "Yemin etmeme kararından hareketle yarın seçim olsa CHP kaç oy alır?" Cevap ise çok çarpıcı: "CHP yüzde 20'nin altına iner"

İşte yazarların çarpıcı CHP değerlendirmesi...

Haşmet BABAOĞLU- SABAH

Muhtemelen uluslararası bir irade Türkiye'de parlamento dışı muhalefet maskesi altında kaos ortamı oluşturmaya çalışıyor. Önce Arap ayaklanmaları, ardından İspanya'daki sokak protestoları Türkiye'yi yönünden saptırmak isteyen güçlerin de iştahını kabartıyor. Ve şu anda yaşadığımız yemin krizi de bu süreci başlatmak isteyenler için bir fırsat gibi görülüyor. Hemen hemen her kesimde partilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Bu oyun işlemez. Ama CHP'nin bu tuzağa düşmüş olmasını da halk affetmez. Yarın seçim yapılacak olsa CHP'nin oy oranının yüzde yirmilerin altına düşeceğinden adım gibi eminim. Maalesef Kılıçdaroğlu ve ekibinin entelektüel vizyonu ve dünyayı algılama biçimi çok kısır. Parti içi muhalefetin de baskısı altında tehlikeli bir oyunun içindeler. Türkiye bu krizi aşar ama CHP böyle giderse marjinalize olur. 

Mahmut ÖVÜR- SABAH

"CHP bunun altından kalkamaz"/// CHP'nin anamuhalefet partisi olarak Meclis'e girmesi gerekirdi. Çünkü halkın iradesinin yansıdığı yer Meclis'ti. "Halkın seçimine ambargo konuyor" diyerek böyle bir protestoya girişen CHP'nin bunu söyleyeceği yer de Meclis olmalıydı. Ne yazık ki bunu CHP yapmadı. Bu tavır karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim. Kendilerine de söyledim bunu, genel başkan yardımcılarıyla konuştum. "Bu kararın sonucu ne olur?" derseniz. Öğleden sonra Meclis'teydim. Toplumun farklı kesimlerinden, CHP'lilerden, CHP'ye yakın duran isimlerden, oy veren insanlardan çok çeşitli tepkiler aldım. Toplum bu tavrı hiç hoş karşılamadı diye düşünüyorum. CHP'liler de bunu sokağa çıkınca görecekler. Oya yansımasına gelince… CHP'nin şu andaki oyunun çok çok altına inebileceğini düşünüyorum. Eğer bu haliyle devam ederse, hele hele "bu protestoyu sorun çözülene kadar devam ettireceğiz" derlerse bu CHP'ye gerçekten çok negatif etki edecek. CHP bunun altından kalkamaz diye düşünüyorum.

Mustafa ÜNAL- ZAMAN

CHP, 2007 seçim sonuçlarını doğru analiz ederse bu gerçeği görür. Aynı hatayı tekrarlamaktan kaçınmaması ilginç.. CHP, BDP'nin peşine takılan parti görünümünde. CHP, 2007 boykotunda peşinden sürüklediği Anavatan ve Demokrat Parti'nin de sonunu hazırladı. CHP, boykot siyasetinin zararını görecektir. Yeni CHP, dün büyük yara aldı. Eski, o aşinası olduğumuz klasik CHP'ye geri döndü. Boykot hali uzun boylu sürdürülebilir değil. Kılıçdaroğlu kendisini bağladı, fazla seçeneği yok.
.


.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol