YARGIYA YENİ ÜYELER SEÇİLDİ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay ve Danıştaya 211 yeni üyeyi seçti. Yargıtay Başkanı Gerçeker, yeni üyelerin yargıya güç katacağını söyledi.

25 Şubat 2011 Cuma 13:00
YARGIYA YENİ ÜYELER SEÇİLDİ

HSYK'da, Yargıtay ve Danıştayda boş bulunan ve 6110 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yeni kurulan daireler için Yargıtaya 160, Danıştaya ise 51 yeni üye için seçim yapıldı.
Buna göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili İbrahim Özyurt, İrtica ile Mücadele Eylem Planı soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Murat Yönder, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Bayrak Yargıtay, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Aydın da Danıştay üyesi oldu.
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Fuarcılık arasındaki fuar salonlarının tahliyesine ilişkin davalarda rüşvet alındığı iddiasıyla Yargıtay 6'ncı Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Hasan Erdoğan'ın Yüce Divan'da yargılanması kararıyla sonuçlanan yargıda rüşvet soruşturmasını yürüten HSYK Müfettişi Halit Kıvrıl, Özel Harp Dairesine bağlı ''Seferberlik Bölge Başkanlığı''ndaki aramayı yapan hakim Kadir Kayan, Balyoz tahliyelerini reddeden, Albay Dursun Çiçek hakkındaki ikinci tutuklama kararını veren İstanbul Hakimi İdris Asan da Yargıtaya üye seçildi.
Şemdinli davasının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan ve daha önce Bakırköy'e atanan İlhan Kaya da Yargıtay üyesi oldu.
Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Semercioğlu, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Demirdağ, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Dursun Murat Cevher, Ceza İşleri Genel Müdürü Çetin Şen ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Ali Kaya da Yargıtaya üye seçilenler arasında yer aldı.

HEP BİRLİKTE SORUNLARIMIZI ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine yapılan seçimlere ilişkin sorularını yanıtladı.
Yeni üyelere ''hayırlı olsun'' temennisinde bulunan Gerçeker, ''Yeni seçilen arkadaşlarımız inşallah Yargıtayımıza güç katacaklar. Hep birlikte sorunlarımızı bir an önce çözmeye çalışacağız'' dedi.
Gerçeker, bugün öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini, sorunları bir kez daha dile getireceğini ve çözüm yollarını bir an önce bulmaya çalışacaklarını ifade etti.
Yargının temel sorunları halledilmeden bölge adliye mahkemelerinin kurulmasının geçici bir tedbir olarak kalacağını ifade eden Gerçeker, ''Bu sene 6 daire kurarsınız, seneye aynı iş yükü, dava geleceği için yeni daireler kurmak zorunluluğu doğacak. İstinaf konusunda adımlar atıldı. Bunların bir an önce faaliyete geçmesi lazım'' diye konuştu.
Gerçeker, arabuluculuk, ombudsmanlık ve uzlaşma müesseselerinin de bir önce işler hale gelmesi gerektiğini belirterek, ''Çok lüzumsuz şeyler Yargıtay'a, yüksek yargıya gelmemeli. Bugün üç kuruşluk para cezaları bile Yargıtay'a geliyor. Bu müesseselerin hep birlikte yapılması gerekiyor. Gerçek bir yargı reformu ancak bu müesseselerin hep birlikte yapılması ile sağlanmış olur'' değerlendirmesinde bulundu.
Gerçeker, yeni dairelerin kuruluşuna ilişkin takvimin yasada belirtildiğini, personel, tetkik hakim ve savcı atamalarının yapılması gerektiğini söyledi.
Yargıtay Başkanı Gerçeker, ''Fiziki koşullar oluşturulmadan daireler kurarsanız, bu daireler ancak sanal daireler olarak kalır'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol