banner1700

VAHDETTİN'İN KÖŞKÜNDE ÇALIŞACAK...

Başbakan Erdoğan için yeniden restore edildiği belirtilen Çengelköy'de Vahdettin Köşkü'nde çalışmalar sona yaklaştı.

VAHDETTİN'İN KÖŞKÜNDE ÇALIŞACAK...

Başbakan Erdoğan için yeniden restore edildiği belirtilen Çengelköy'de Vahdettin Köşkü'nde çalışmalar sona yaklaştı.

09 Haziran 2014 Pazartesi 12:10
VAHDETTİN'İN KÖŞKÜNDE ÇALIŞACAK...

 İstanbul Çengelköy'de Devlet Konukevi olarak kullanılacak tarihi Vahdettin Köşkü'nde çalışmalar sona yaklaştı. Dış cephesi sarıya boyanan köşkler ince işçiliklerin tamamlanmasıyla önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisi olacağı iddia edilen, çevreciler ve mimarlar tarafından aslına uygun olarak yapılmamakla suçlandığı için tartışma konusu olan Vahdettin Köşkü, muhteşem boğaz manzarasıyla yurtdışından gelen önemli konukları ağırlayacak.

HELİKOPTER PİSTİ DE VAR

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in tahta geçmeden önce yaşadığı Çengelköy'de boğazı tepeden gören 70 dönümlük arazide bulunan Vahdettin Köşkü, Köçeoğlu Köşkü, Kadın Efendi Köşkü, Ağalar Dairesi ve Bahçevan Evi üç yıl önce tamamen yıkılarak yeniden yapıldı. Köşklerin restorasyonunu TOKİ ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı arazide bir helikopter pisti de bulunacak. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde yabancı devlet adamlarını ağırlayan köşklerin ünlü şair Orhan Veli'nin "İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı" adlı şiirini yazdığı koru içinde olması bölgenin manevi değerini arttırıyor.

 ÇENGELKÖY'DE IŞIKLAR KALDIRILACAK

Çengelköy'deki yeni Başbakanlık Çalışma Ofisi nedeniyle bölgede trafik de yeniden düzenleniyor. Bakanlar Kurulu, 18 Haziran 2013'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine bölgede trafik akışını yeniden düzenleyen bir acele kamulaştırmaya izin verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan plana göre Boğaziçi Sahil Şeridi İmar Planı ve Vahdettin Köşkü ve Çevresi Yol Düzenlemesi Projesi kapsamında vatandaşların arazilerinden 61 parselde, 2 metrekareden 197 metrekaresi kadarı istimlak yapılacak. Düzenlemeyle Çengelköy'deki trafik ışıkları kaldırılarak Çengelköy-Boğaziçi Köprüsü yönünde trafik tek taraflı olacak.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.06.2014 12:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol