ÜÇ BÜYÜK İLİN VEKİL SAYILARI DEĞİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayılarını belirledi.

02 Mart 2011 Çarşamba 17:21
ÜÇ BÜYÜK İLİN VEKİL SAYILARI DEĞİŞTİ

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerin TBMM'ye gönderecekleri milletvekili sayıları değişti. İl il milletvekili dağılımı şöyle:

YSK, nüfusu iki milletvekili çıkarmak için yeterli olmayan illere iki milletvekili çıkarma hakkı tanıyan 5922 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu'nun ilgili hükmünün Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesinin ardından, illerin milletvekili sayısını yeniden belirledi.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan YSK kararında, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları belirlenirken, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 4. ve 5. maddeleri gereğince belirlenecek seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde, Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığınca 31 Aralık 2010 tarihi itibariyle resmi olarak ilan edilen ve YSK'ya da gönderilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2010 nüfus sayım sonuçlarının esas alındığı bildirildi.
Karara göre, Ankara 31, İstanbul 85 ve İzmir 26 milletvekilini TBMM'ye gönderecek.

BAYBURT 1'DE KALDI
YSK'nın 2007 yılında, 22 Ekim 2000 tarihinde yapılıp Türkiyeİstatistik Kurumu Başkanlığınca ilan edilen Nüfus Sayımı sonuçlarını esas alarak belirlediği milletvekili sayıları ile yeni tespit edilen milletvekili sayıları arasında farklar oldu. 
Yeni dağılıma göre, Ankara'nın milletvekili sayısı 3, İstanbul'un 15, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Kocaeli'nin ise milletvekili sayıları 2'şer arttı. Sakarya, Antalya, Tekirdağ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Şırnak ve Kayseri illeri ise milletvekili sayılarını birer artırdı. 
Afyonkarahisar, Konya, Tokat, Trabzon ve Yozgat'ın milletvekili sayıları 2'şer azalırken, Ağrı, Aydın, Bitlis, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Ordu, Sinop, Sivas, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale ve Karabük'ün milletvekili sayıları ise birer azaldı.
Nüfusu iki milletvekili çıkarmak için yeterli olmayan illere iki milletvekili çıkarma hakkı tanıyan 5922 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ilgili hükmünün Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi nedeniyle Bayburt'un milletvekili sayısı 1'de kaldı.

SEÇİM BÖLGELERİ
YSK, İstanbul, Ankara ve İzmir'in seçim bölgelerinin milletvekili dağılımını da hesapladı.
Buna göre 2 seçim bölgesinden oluşan Ankara'da birinci seçim bölgesinden 16, ikinci seçim bölgesinden ise 15, 3 seçim bölgesine ayrılan İstanbul'da birinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 30, ikinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 27, üçüncü seçim bölgesinin milletvekili sayısı ise 28 oldu. 
İki seçim bölgesinden oluşan İzmir'de ise her seçim bölgesi 13'er milletvekili çıkaracak.
İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı ile 2007 yılında belirlenen milletvekili sayıları şöyle:

YURT DIŞINDA YAŞAYANLARIN OY KULLANMASI
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, yurt dışında yaşayan vatandaşların hazirandaki seçimde gümrüklerde oy kullanacaklarını, sandıkta oy kullanma ve elektronik oylama yöntemleriyle ilgili daha sonraki seçimlere ilişkin alt yapı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, ''Yurt dışında kurulacak sandıklar arasındaki bilgisayar ortamında irtibatın sağlanabilmesi ve mükerrer oy kullanmanın önlenebilmesi bakımından alt yapı çalışmaları gereklidir'' dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol