TOKATA TEPKİLER BÜYÜYOR

Siyasiler, BDP'li Sebahat Tuncel'in polise tokat atmasını sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan densizlik olarak nitelediği tokadın hesabının sorulacağını söyledi. Bahçeli ise polise uzanan ellerin kırılacağını belirtti. Savcılık, Tuncel hakkında soruşturma başlattı.

23 Mart 2011 Çarşamba 12:00
TOKATA TEPKİLER BÜYÜYOR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, Tuncel'in polise tokat atması olayına ilişkin şunları kaydetti:
"Bu densizliğin hesabının hukuk çerçevesinde mutlaka sorulmasını istiyoruz. Kürt kökenli vatandaşımın da kendisini temsil ettiği iddiasında olanların nasıl bir ruh hali içinde olduklarını görmelerini istiyorum. Bunlar şiddetten besleniyor, tahrikten besleniyor, istismardan besleniyor.
İstismar zeminleri kayboldukça bunlar da kendilerini kaybediyor. Ellerine taş alarak, polise tokat atarak bizzat kendileri şiddet uyguluyor. Gençleri sokağa dökmek istediler, başaramadılar. 4-5 yaşındaki çocukların eline taş verdiler, kendi kirli emelleri için çocukları kullandılar. Başarılı olamadılar. Şimdi herhalde iş başa düştü, kendileri şiddeti ele aldılar. Tekrar ediyorum; Gereken yapılacak, hukuk çerçevesi içinde bu şiddetin hesabı da sorulacaktır."

POLİSE TOKAT DENSİZLİK
Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Bahar, yenilenme, tazelenme anlamını taşıyan, bunun yanında kardeşliği, dayanışmayı, barışı simgeleyen Nevruz'un bu yıl da bazı şehirlerimizde şiddet eylemlerine dönüştürülmek istendiği gördük. Neyse ki milletimiz istismara, tahriklere kulak asmadı. Milletvekili sıfatına rağmen eline taş alıp sokaklara çıkacak kadar, kamu görevlisine elini kaldıracak kadar aklını, mantığını, izanını yitirenlere rağmen millet sağduyu içinde kutlamasını yaptı. Bir milletvekili, milletvekilliği onurunu, şerefini, milletin kendisine yüklediği emaneti bu kadar ayaklar altına alabilir mi? Gençleri tahrik etmek, sokağa dökmek, şiddeti teşvik etmek için her türlü kirli tezgahı kuranlar şimdi de bizzat kendileri şiddete başvurmaya başladılar.
Dokunulmazlık zırhının ardına sığınıp polise tokat atmak en hafif tabiriyle densizliktir. Bu olayla ilgili derhal hukuki sürecin başlatılmasını istiyoruz. Bu densizliğin hesabının hukuk çerçevesinde mutlaka sorulmasını istiyoruz. Bunun da sonuna kadar takipçisi olacağız. Benim Kürt kökenli vatandaşımın da kendisini temsil ettiği iddiasında olanların nasıl bir ruh hali içinde olduklarını görmelerini istiyorum. Bunlar şiddetten, tahrikten, istismardan besleniyor. İstismar zeminleri kayboldukça bunlar da kendilerini kaybediyor. Ellerine taş alarak, polise tokat atarak bizzat kendileri şiddet uyguluyor. Gençleri sokağa dökmek istediler, başaramadılar. 4-5 yaşında çocukların ellerine taş verdiler, kendi kirli emelleri için çocukları kullandılar, başarılı olamadılar. Şimdi herhalde iş başa düştü şiddeti kendileri ele aldılar. Gereken yapılacak, hukuk çerçevesi içinde bu şiddetin hesabı da sorulacaktır. Ben milletimize sağduyusundan dolayı teşekkür ediyorum.''
     
SABIR VE SAĞDUYUYLA HAREKET EDİLDİ
İçişleri Bakanı Osman Güneş, Silopi'deki Nevruz kutlamaları sırasında meydana gelen olaylara ilişkin, ''Bir milletvekilinin güvenlik görevlimize karşı gösterdiği bir davranış oldu. Bu kamuoyunun da hiç hoş karşılamadığı oldukça yakışıksız bir davranış biçimiydi. Güvenlik birimlerimiz ve o değerli mensubumuz, büyük bir sabır ve sağduyu ile hareket etti ve olayları provoke etmek isteyen kişilere fırsat verilmedi'' dedi.
Güneş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin seçim sürecine girdiğini ve İçişleri Bakanlığı olarak öncelikli görevlerinin bu sürecin huzur ve güven ortamı içinde geçmesini sağlamak, vatandaşların hür iradelerini seçim sandıklarına istedikleri, arzu ettikleri gibi yansıtmasını temin etmek olduğunu söyledi.
Batman ve Şırnak'taki olaylara ilişkin soru üzerine ise Güneş, bazı grupların gayretleriyle halkın provoke edilerek kutlamalara gölge düşürülmek istendiğini ifade etti.
Güneş, şunları kaydetti:
''Sayın Başbakanımız grup toplantısında bu olayları gayet güzel değerlendirdi ve bazı yerlere verilmesi icap eden mesajları ve cevapları çok net bir şekilde verdi. Silopi'de de vatandaşlarımızı büyük bir coşkuyla Nevruz bayramını kutlamak üzere bir araya geldi, kutlamalar gerçekleştirildi. Ama belli bir grup, vatandaşlarımızı provoke ederek kutlamaların yasa dışı bir eylem dönüşmesini sağlamaya çalıştı. 
Güvenlik güçlerimiz onları ikaz etti, ikazlara uymayınca da orantılı bir biçimde bunların dağılması, suç işlenmesinin önlenmesi sağlandı. Bu esnada bir milletvekilinin güvenlik görevlimize karşı gösterdiği bir davranış oldu. Bunu tüm kamuoyu, basın yayın organlarından izledi. Bu, kamuoyunun da hiç hoş karşılamadığı oldukça yakışıksız bir davranış biçimiydi. Ama güvenlik birimlerimiz ve o esnada orada görevli olan o değerli mensubumuz büyük bir sabır ve sağduyu ile hareket etti, olayları provoke etmek isteyen kişilere fırsat verilmedi. Bu grup yasal çerçevede bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldı.''
      
TUNCEL'E SUÇ DUYURUSU
ŞIRNAK -Şırnak Emniyet Müdürlüğü ile Başkomiser Murat Çetiner, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında savcılığa ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.
Tuncel'in Başkomiser Murat Çetiner'e tokat atması ile ilgili Şırnak Emniyet Müdürlüğü ve Başkomiser Çetiner, Cumhuriyet Başsavcılığı'na ''Halkı suç işlemeye tahrik etmek, terör örgütünün propagandasını yapmak, görevli memura mukavemet ve hakaret'' ile ''2911 sayılı kanuna muhalefet'' iddiasıyla ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.
Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı daiolayla ilgili soruşturma başlattı.

''KADEMELİ VE ÖLÇÜLÜ MÜDAHALE EDİLDİ''
Şırnak Valiliği, Silopi ilçesindeki Nevruz kutlamalarında can ve mal güvenliğini tehdit eden, taşlı ve molotofkokteylli saldırıları gerçekleştiren gruba kademeli ve ölçülü müdahale edilerek, topluluğun dağıtıldığını bildirdi.
Şırnak Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:
''21 Mart 2011 tarihinde Silopi ilçemizde Nevruz Bayramı kutlanmıştır. Yaklaşık 9 bin kişinin katıldığı kutlamanın sona ermesi ile topluluk içinden dağılmayan 2 bin kişilik gruptan yüzlerce kişi ilçe merkezindeki iş yeri, kamu kuruluşları ve emniyet görevlilerine karşı taşlı ve Molotoflu saldırılar gerçekleştirmiştir. 
Topluluk defalarca uyarılmış buna rağmen ikazlara uyulmamıştır. Can ve mal güvenliğini tehdit eden, taşlı ve molotofkokteylli saldırıları gerçekleştiren gruba kademeli ve ölçülü müdahale edilmiş ve topluluk dağıtılmıştır. Suç işleyen topluluğun dağıtılmasını müteakip toplulukla beraber hareket eden Milletvekili Sabahat Tuncel görevli emniyet mensubuna hakaret ederek tartaklama girişiminde bulunmuştur. Bütün tahriklere rağmen görevli personel sağduyu ve sorumluluk bilinci ile provokasyon ve istismar ortamının oluşmasına müsaade etmemiştir. Kanunsuz eylemlerle ilgili adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur.''BAHÇELİ HÜKÜMETİ SUÇLADI
Bahçeli, Nevruz'da kutlamalarında yaşananları değerlendirirken iktidarı eleştirdi. Bahçeli, "Terör örgütü paçavralarını üzerine geçiren ve sokaklarda militanlık yapan Meclisteki siyasi bölücülerin temsilcileri, milletimizin gözü önünde iğrenç eylemlerini ortaya koymaktan herhangi bir sakınca görmemişlerdir.Türk polisi ve askeri sahipsiz ve yalnız değildir. Bilinmelidir ki AKP'nin gidişiyle, bir avuç çapulcunun ve gözü dönmüş eşkıyanın kanlı elleri, hiçbir şerefli güvenlik görevlisine uzanamayacaktır'' dedi.
        
BU TOKAT İNTİKAM YANSIMASIDIR
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in polise tokat atmasını değerlendirirken, ''Bu tokat, milletimizin birliğine, bütünlüğüne ve kardeşliğine yönelik bir intikam yansımasıdır'' dedi.
TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında,''Demokratik açılım politikalarının bölücülüğü meşrulaştırmak, hazmettirmek amacıyla ortaya konulduğunu'' öne süren Vural, ''İhanet odaklarını şımartan ve gemleri azıya aldıran bu politikalardır. Türkiye'de terör örgütü paçavraları ülkemizin sokaklarında sergilenebilmekte rahatlıkla'' diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol