TARHAN ERDEM CHP'YE VERDİ VERİŞTİRDİ

Araştırmacı Tarhan Erdem, tutuklu vekiller için yemin etmeyen CHP'yi uyardı

28 Haziran 2011 Salı 19:38
TARHAN ERDEM CHP'YE VERDİ VERİŞTİRDİ

 CHP'nin yemin etmeme kararını yorumlayan Araştırmacı Tarhan Erdem, "AK Parti hükümeti kurar, sonra da haydi seçime der. O zaman ben CHP'lilerin ne diyeceklerini merak ediyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'a yemin etme yolu açılmadıkça Meclis'te yemin etmeyeceklerini açıkladı.

Araştırmacı-yazar Tarhan Erdem CHP'nin kararını NTV yayınında değerlendirdi.

CHP'nin kararının parti için çok riskli olduğunu belirten Erdem şunları söyledi:

"Sanıyorum ki muhalefet partisi bir azınlık hizbinin eline geçti, onun tesiri altında kaldı. Bazı konuşmalar oldu heyecanlı. Altı ay önce CHP'nin kapısından geçmeyenler de vekil şu anda. Onların etkisiyle -çünkü onlar politika bilmiyor- böyle bir karar alındı. Partiye yeni giren bazı arkadaşların etkisinde kaldılar. Bu karar ciddi bir karar. İlk gün girilmemiş olması CHP'nin tarihinde yok."

Riskli bir karar olduğunu söyleyen Erdem, "AK Parti vekilleri bugün yemin eder. Hükümeti kurar ve hükümet kurulduktan sonra da haydi seçime der. O zaman ben CHP'lilerin ne diyeceklerini merak ediyorum" dedi.

YİNE MEVCUT MAHKEMELER KARAR VERECEK

Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üç vekil tutuklu, onları yargılayan mahkeme bir, KCK'lıları yargılayan mahmeke iki, YSK üç. Hangi kanunu çıkarırsanız çıkarın bu kararlar orktadan kalkmaz. Nasıl ki, tahliye edilip edilmemelerine mevcut mahkeme karar verdi, yeni bir durum da olsa eski durumda seçilmiş olanın yeni duruma intibakını yine o yargı organları yapacaktır. Kolay bir şey konuşmuyoruz. Biri şöyle yapalım deyince çözülecek böyle bir durum yok.

BİR TAŞ ATILMIŞ...

Bir taş atılmış, çıkarılmaya çalışılıyor. CHP'nin böyle bir karar vermesi ilk defa oluyor. 60 senelik demokrasi tecrübesi olan bir ülkede, anamuhalefet partisinin acele kararla Meclis'e girmemesini benim aklım almıyor."Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
halide baskıcı 2011-06-28 19:48:33

CHP nin duruşunu bir partili ve bir İZMİRLİ olarak destekliyorum GENEL BAŞKANIMIZIN sonuna kadar yanındayız bu güne kadar yapılmadı diye bundan sonra yapılmıyacak demek değil A K P hükümetinin çifte standart uygulamalarından bıktık