Süleyman Soylu Yine İstifa Etti, Erdoğan da Kabullendi Ama...

Türkiye tarihinin en tartışmalı İçişleri Bakanlarından biri haline gelen Süleyman Soylu'nun dün gerçekleşen kabine toplantısında birkez daha istifasını sunduğu iddia edildi. Kulislerden yansıyanlara göre Soylu'nun görevden affını istedi, Erdoğan'da talebi kabul etti ancak şimdilik bekletme kararı aldı.

27 Eylül 2022 Salı 12:43
Süleyman Soylu Yine İstifa Etti, Erdoğan da Kabullendi Ama...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde istifasını sunduğu iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin toplantısının ardından Ankara'da kulislerin hareketlendiği konuşuluyor. Milli Gazete'de yer alan habere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kabine'de görevden affını istedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ise Soylu'nun istifasına ne cevap verdiği bilinmiyor.

İddiaya göre kulislerin verdiği bilgilerde Erdoğan'ın Soylu'nun affını kabul ettiğini belirtirken, bazı çevrelerde bu talebi şimdilik cebinde beklettiğini ifade ediliyor.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda da Faruk Çelik'in İçişleri Bakanı olarak atanacağı iddia edilmişti.

SÜLEYMAN SOYLU DAHA ÖNCE DE İSTİFA ETMİŞTİ

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl önce ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiği gün olan 10 Nisan'da Türkiye'nin dört bir yanından izdiham görüntüleri gelmişti. Açıklamanın yaklaşık 2 buçuk saat önce yapılması ve detaylı bilgi de verilmemesi nedeniyle halk, marketlere akın etmişti. Bu açıklamanın yasak saatine kısa bir süre kala yapılması nedeniyle Soylu eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Kabine toplantısı yarın yapılacak: Günden ekonomi - Genel - Urfagazete.com  - Urfa'dan haberiniz olsun. Urfa Haberleri

İçişleri Bakanı Soylu da bunun ardından hata yaptığını belirterek 'affını' istemişti. İstifasını ise şu sözlerle duyurmuştu:

"Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın... Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum... Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık... Allah milletimizi korusun..."

Soylu'nun bu istifası ise Cumhurbaşkanlığı'ndan dönmüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir" denilmişti.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.09.2022 16:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol