'SONUÇLARI VAHİM OLUR SARKOZY'

Başbakan Erdoğan, Sarkozy'ye tarihi uyarı niteliğinde bir mektup gönderdi. Mektupta sert ifadeler kullandı.

16 Aralık 2011 Cuma 14:07
'SONUÇLARI VAHİM OLUR SARKOZY'

 Erdoğan, Fransa Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişimi üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas tarihi uyarı niteliğinde bir mektup gönderdi.

İkili İlişkilerde “Sağduyunun Siyasi Hesaplara Üstün Gelmesi” gerektiğine vurgu yaptı.
Başbakan Erdoğan, mektubunda, “Türkiye-Fransa ilişkileri üçüncü tarafların taleplerine tutsak edilmemelidir. Bu konu hassastır, ciddidir. Sağduyunun siyasi hesaplara üstün gelmesi önemlidir” diye yazdı.
Fransa'da 1915 olaylarıyla ilgili yasa teklifiyle ilgili sürecin Türkiye tarafından dikkatle izlendiğini de hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Sonuçları vahim olur" dedi.
Başbakan, şunları söyledi: “Bu yasa teklifi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türk ulusunu ve Fransa'da yaşayan Türk toplumunu doğrudan hedef almakta ve hasmane bulunmaktadır. Bu tür adımların ileri noktalara varmasının, Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel tüm alanlardaki çok yönlü ilişkileri bakımından sonuçları vahim olacağı gibi sorumluluğu da girişim sahiplerine ait olacaktır.”
Başbakan mektubunda; dönemsel ve sürekli olarak Türkiye'nin karşısına çıkarılan ve her defasında ilişkileri yaralayan inkarcılık konulu yasa tekliflerinin, düşünce ve ifade özgürlüğünü de ihlal ettiğini vurguladı.
Başbakan, “Böyle bir yasanın kabulü, Ermeni meselesine farklı perspektiften bakan kişilerin ifade özgürlüğünün ciddi şekilde kısıtlanmasına yol açacaktır. Ayrıca bu nitelikte girişimlerin, Türkiye ve Ermenistan arasında tarihe ilişkin ihtilafın diyalog yoluyla görüşülmesine de yapıcı bir katkıda bulunmadığı gibi aksine gerçekliğin ortaya çıkmasına engel oluşturduğunu düşünüyorum'' diye yazdı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol