banner1700

Şok Fetva! 'İktidara Zarar Verecekse Doğruları Söylemeyin'

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman‘ın cemaati uyararak “iktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlardan şikayetle doğruları söylemek caizdir diyemem” dediğini aktardı.

24 Eylül 2021 Cuma 11:28
Şok Fetva! 'İktidara Zarar Verecekse Doğruları Söylemeyin'

'Yolsuzluk hırsızlık değildir' fetvası ile adından uzun süre sözettiren ve AKP'nin fetvacısı olarak nitelenen Hayrettin Karaman yine skandal sözlerle gündemde.

Akif Beki “Cumhurbaşkanı giderken söyledi, Amerika dönüşü bizzat ilgilenmek suretiyle marketlerdeki fahiş fiyat zulmünün üstüne üstüne gidecek. Bu, zulmün mağduru millet de dişini sıkıp adaletin bize getirilmesini bekliyor demek değil mi? Yönetenler beklentinin farkında, yardımcı medyaları da bunu biliyor ama önceliği dünyaya veriyorlar ne hikmetse, ülkelerinden başlamıyorlar. İlahiyatçı Hayrettin Karaman Hoca da ‘yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edip adaleti tesise önce bizden başlasanız’ diye iktidarı uyarmak yerine cemaati uyarıyor” diyerek şöyle devam etti:

“Cemaate hayrı zaten yok da… Böyle savunmak iktidara da iyilik değil, yanlışta ısrara teşvik ediyor. Tersini yapsa belki iktidar yanlışlarını düzeltecek, homurdanmayı ve şikayeti kesmesi için cemaati uyarmasına da gerek kalmayacak. Herkes kazanacak. Din de haksızlığa alet edilmeyecek.

“İKTİDARA ZARAR VERECEKSE…”

Fakat Hoca, şu tarz uyarılarını kah Yeni Şafak kah WhatsApp gruplarından sürdürüyor: “Bu iktidardan pek çok beklentiniz gerçekleşti, camiayı hayretle izliyorum, bak demedi demeyin, sonra Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz, iktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlardan şikayetle doğruları söylemek caizdir diyemem.”

ŞERİAT ÇAĞRISI DA YAPMIŞTI!

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman,köşesinden şeriat çağrısında da bulunmuştu. Karaman, “İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur” ifadelerini kullanmıştı.

“Erdoğan’ın fetvacısı” olarak da tanınan gerici Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman,köşesinde, “manevi, dini ve ahlaki beklentiler” diye ifade ettiği şeriat düzeninin iktidar eliyle uygulanmasının mevcut olanaklara uymayan bir beklenti olduğunu ancak iktidarın engelleri kaldırmasıyla birçok alan ve ilişkide şeriat kurallarının uygulanabilir hale geldiğini yazdı.

Karaman bu doğrultuda, “Değişim için en önemli araç eğitim ve öğretim ise -ki, bence de öyledir- çocukların okul çağı öncesine ait okullardan üniversiteye kadar her kademede okul açmak, mevcut okullar içinden de amaca uygun olanlarını seçmek mümkündür” diyerek eğitim alanına dikkat çekti.

Karaman’ın yazısının ilgili bölümü şöyleydi:

“Bundan önceki birçok iktidar döneminde İslâmî kesimin ayaklarında maddi ve manevi hareketlerini engelleyen bağlar, bukağılar, prangalar vardı. Bu iktidar bunları teker teker çözdü, şimdi iyi Müslümanlar olabilmek için maddi ve manevî neye ihtiyacımız var ise mevcuttur. İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur. Değişim için en önemli araç eğitim ve öğretim ise -ki, bence de öyledir- çocukların okul çağı öncesine ait okullardan üniversiteye kadar her kademede okul açmak, mevcut okullar içinden de amaca uygun olanlarını seçmek mümkündür.

Eğer İslâmî kesim, mevcut şartlar içindeki iktidara, ‘şu veya bu derecede ve manada ötekini’ tut beni bırak, ötekinden al bana ver, ona yasak getir bana hürriyet… diyorsa ve bunu bekliyorsa ölçüyü kaçırmış demektir. İktidar, yukarıda tasvir ettiğim şartlar ne kadarına imkân veriyorsa ancak o kadarını yapabilir; daha fazlasının şimdilik aşılamaz engelleri vardır. Bu engelleri her bir Müslüman kendine düşeni eksiksiz yaptığı zaman ve eşyanın tabiatının gerektirdiği kadar da süreler tamamlandıkça yapabilecektir.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.09.2021 13:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol