SIRA BAŞBUĞ VE BÜYÜKANIT'TA MI?

Genelkurmay’ın 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale ettiği iddiası yeni bir boyut kazandı

06 Haziran 2011 Pazartesi 11:39
SIRA BAŞBUĞ VE BÜYÜKANIT'TA MI?

 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine askerin müdahale ettiği iddiası gündeme oturdu. Aralarında eski genelkurmay başkanları Başbuğ ve Büyükanıt’ın da aralarında bulunduğu 25 emekli ve muvazzaf askerin ifadeye çağrılacağı iddia edildi.


Cumhuriyet gazetesi "Sıra Başbuğ ve Büyükanıt'ta mı?" manşetiyle son günlerin en çok konuşulan iddiasını manşetine taşıdı. 


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Genelkurmay ‘ın 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale ettiği iddiasını, “Başbuğ’un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunursa, bunu yadırgamam” şeklinde yorumlamasının ardından önümüzdeki günlerde yeni gözaltı dalgasının başlayacağı öne sürüldü.

BAŞBUĞ'UN OLAY SÖZLERİ

Başbakan Yardımcısı Arınç, katıldığı bir televizyon programında Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş’ın ofisinde bulunduğu belirtilen belgede yer aldığı öne sürülen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’un Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya, “Anayasa Mahkemesi ile konuştuk. AKP’yi kapatacaklar. Erdoğan, Gül ya da Arınç seçilirse, TSK müdahale edecek” sözleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. 

TSK'DA OLMAYAN BELGE BAŞKA YERDEN ÇIKABİLİR

İsminin bu tür işlerde çok geçtiğini ve birilerinin kendisini ve arkadaşlarını hedef aldığını bildiğini ifade eden Arınç, “TSK’de olmayan bilgi veya belgenin başka yerlerde ele geçebileceğini” vurguladı. 27 Nisan ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin birinci derecede tanığı olduğunu belirten Arınç, “Sayın Başbuğ’un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunursa, doğrusu bunu yadırgamam” dedi.

"YENİ TUTUKLAMALAR OLACAK" İDDİASI

Arınç’ın bu açıklamalarının ardından Aydınlık gazetesi dün çok çarpıcı bir iddiayı manşetine taşıdı. Gazete, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ve Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu 8 muvazzaf subayın tutuklanmasıyla başlayan yeni operasyon dalgasının, üst düzey komutanların tutuklanmasıyla devam edeceğini savundu. Habere göre, yeni dalganın hedefinde eski Genelkurmay başkanları Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ, eski genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, eski kara kuvvetleri komutanları Aytaç Yalman ve Atilla Ateş’in yanı sıra orgerenaller Saldıray Berk, Hasan Iğsız, Şükrü Sarıışık, Korgeneral Yurdaer Olcan, Tuğgeneraller Mehmet Çetin, Sami Fındıkoğlu, ve Tuğamiral Savak Yürekli’nin aralarında bulunduğu 20 muvazzaf ve emekli asker var. Habere göre, 9 Haziran 2011 de başlaması beklenen yeni operasyonda hedefteki muvazzaflar ifadeye çağrılacak. Emekli komutanlar ise gözaltına alınacak. Hedefteki komutanların çok büyük bir bölümü tutuklanacak.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol