banner1700

Sınırdan Akın Akın Korona Geliyor!

İran’dan Türkiye’ye düzensiz göçmenlerin geçişlerinin yoğun bir şekilde sürdüğü öğrenildi. Düzensiz göçmenlerin geçişleri nedeniyle sınır köylerinde korona virüs tehdidi artarken, Türkiye’ye gelenlerin buraya yerleşmek istedikleri vurgulanıyor.

29 Mart 2020 Pazar 11:59
Sınırdan Akın Akın Korona Geliyor!

Korona virüs salgınının Çin’den sonra en çok can aldığı ülkelerden İran’dan Türkiye’ye düzensiz göçmenlerin geçişleri sürüyor.

Van’ın Başkale ilçesine bağlı sınır köylerinde durumun oldukça tehlikeli olduğu belirtilirken, sınırdan geçişlerin yoğun bir şekilde sürdüğü ve Türkiye’ye gelenlerin yerleşmek istedikleri öğrenildi.Cumhuriyet gazetesinden İlayda Kaya’nın haberine göre, CHP Van Başkale İlçe Başkanı Aykut Parlak, Van’ın sınır komşusu İran’dan Türkiye’ye girişlerin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek “Sınıra yakın köylerimizde büyük tedbirler alınması gerekiyor. İran’dan sığınmacıların geçişi çok rahat ve buraya yerleşmek istiyorlar” dedi.

VAN’A YAYILABİLİR

Özellikle sınıra yakın köylerin kilit nokta olduğunu vurgulayan Parlak, “O köylerimizde büyük tedbir alınması gerekiyor. İran’da korona virüs salgını yaygınken sığınmacıların geçişi çok rahat. Buraya gelenler yerleşmek istiyor. İran’dan gelen sığınmacılardan bulaşabilecek virüs tüm kente yayılabilir. Yetkililer güvenliğin sağlandığını söylüyorlar ancak çok sayıda vatandaş bize kaçak girişlerin sürdüğünü söylüyor. Yetkililerden sınır güvenliğinin artırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İran’da geçen ay yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremin Başkale’de büyük çapta maddi hasara neden olduğunu anımsatan Parlak, “Daha toparlanamadan başka bir darbe alıyoruz. İnsanlar hâlâ çadırlarda yaşıyor. Karların erime dönemindeyiz ve her yer çamurdan geçilmiyor. Koronavirüs tedbiri alacak durumda değiliz. Diğer bölgelerde de durum çok farklı değil. Bu mağduriyetlerin önüne geçilmezse koronavirüs burada çok rahat yayılacak” dedi.

Salgının Van’daki etkisinin büyük olduğunu ve salgına yakalanan vatandaşların sayısının yüksek olduğunu bildiklerini belirten Parlak şunları söyledi:“Salgının Van’daki etkisinin büyük olduğunu ve salgına yakalanan vatandaşların sayısının yüksek olduğunu biliyoruz. Birkaç gün önce 4-5 kişi Erzurum’daki hastaneye yönlendirildi. Tedbirler yetersiz. Hastanelerde dezenfekte ilaçları bile bulunmuyor. Herkes dışarı çıkıyor.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.03.2020 12:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol