banner1697

SARRAF TURİZM İŞİNE GİRİYOR...

Turizm ve otelcilik işine girmek üzere harekete geçen 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınan Rıza Sarraf’ın, İstanbul’un en önemli turizm bölgelerinden birine dönüşerek değerleneceği öngörülen şeritte otel yapmak için kolları sıvadı.

SARRAF TURİZM İŞİNE GİRİYOR...

Turizm ve otelcilik işine girmek üzere harekete geçen 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınan Rıza Sarraf’ın, İstanbul’un en önemli turizm bölgelerinden birine dönüşerek değerleneceği öngörülen şeritte otel yapmak için kolları sıvadı.

03 Ekim 2014 Cuma 11:16
SARRAF TURİZM İŞİNE GİRİYOR...

 Kıyı şeridinden halkın ayağını keseceği savı ile özellikle çevreciler ve kent planlamacıları tarafından büyük tartışmalara konu olan Galataport projesiyle çehresi değişeceği ve değerleneceği öngörülen Kabataş, Fındıklı, Salıpazarı hattında yer almak isteyen 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınan Rıza Sarraf’ın bu konuda oldukça isabetli adımlar attığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Olcay Büyüktaş'ın haberine göre; Karaköy-Fındıklı hattının Galataport Projesi ve yeni yatırımlarla önümüzdeki yıllarda bir turizm merkezine dönüşmesi bekleniyor. Sigorta şirketlerinin yoğun olduğu bu bölgede şirketler de birer birer genel müdürlük binalarını taşıyorlar.

Geçen yıl mayısta genel müdürlük binasını satan Aksigorta, kralları ağırladığı binadan ayrılarak Ümraniye’deki Buyaka’ya taşınacak. Aksigorta satışla ilgili KAP’a yaptığı açıklamada, binanın 31 Mayıs 2013 tarihinde 72 milyon dolar bedelle İlkhanedan Otelcilik ve Turizm Anonim Şirketi’ne sattığını duyurmuştu.

Taşınma nedeniyle yeniden gündeme gelen bina ve alan şirkete yakından bakıldığında başka ayrıntılar da görüldü. Aksigorta binasını 72 milyon dolara alan ve peşin ödeyen İlkhanedan şirketi, İTO kayıtlarına göre, satıştan yalnızca 16 gün önce 2 milyon lira sermaye ile kurulmuş. Kayıtlar incelendiğinde 27 Mayıs’ta sermaye artırımına giden ve 3 Haziran’da adını “Arkla Otelcilik” olarak değiştiren şirketin sermayesini de 60 milyon liraya çıkardığı görülüyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı da münferiden Rıza Sarraf... Şirketin faaliyet konusu, “otel, motel, yüzer otel tatil köyü, gece kulübü, diskotek, lokanta, liman, marina ve diğer her çeşit turistik tesisler ile eğlence ve istirahat yerleri inşa etmek, kurmak ve işletmek.”

Generali, Bankalar Caddesi’ndeki 130 yıllık genel müdürlük, Zurich Sigorta da Fındıklı’daki genel müdürlük binasını taşıyor. Söz konusu binaların otel yapılacağı konuşuluyor. Generali, Karaköy Bankalar Caddesi’nde 130 yıllık genel müdürlük binasını 3 yıl önce 30 milyon TL’ye Koçak Gold’un sahibi İsmet Koçak’a satmıştı. Koçak’ın bu binayı butik otel yapacağı duyurulmuştu. Zurich Sigorta da Fındıklı’daki genel müdürlük binasını Maslak’ta Orijin Grubu’nun inşa ettiği binaya taşıyor. Siemens Personel Vakfı’na ait olan Zurich’in genel müdürlük binası da butik otel olacak. Öte yandan, Mapfre Sigorta’nın da Salıpazarı’ndaki binasını Jival Kuyumculuk’un 32 milyon dolara satın aldığı konuşuluyor.

Kral Philippe ağırlanmıştı

Aksigorta, Belçika Kralı Philippe’nin ağırlandığı, dünya devi Ageas’la ortaklık yaptığı, önemli anlaşmalar ve toplantılar gerçekleştirdiği Fındıklı’daki genel müdürlük binasından Ümraniye’ye taşınıyor. Aksigorta, 20 Ekim’den itibaren Buyaka’daki yeni ofisinde hizmet vermeye başlayacak.

Aksigorta’nın Fındıklı’daki binası ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından yapılmıştı. Aksigorta, 1995’te genel müdürlüğünü Karaköy Minerva Han’dan Fındıklı’ya taşınmıştı.

Bu arada, Aksigorta Ankara Bölge Müdürlüğü’nün içinde bulunduğu binayı da geçen günlerde 10 milyon TL’ye Çam Dış Ticaret’e sattı. Binayla ilgili olarak Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Bu binaya adım attığımız günden bugüne finansal sonuçlarımız açısından da çok olumlu gelişmeler yaşadık. Yılın ilk altı ayı sonunda 951 milyon TL prim üreterek, 30.8 milyon TL teknik kâra ve 22.2 milyon TL net kâra ulaştık. Marka değerimiz 936 milyon TL’ye yükseldi” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.10.2014 11:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol