banner1700

PKK/PYD'ye 'Anayasa' Sözü!

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin PKK/PYD’ye verdiği güvencelere ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

26 Eylül 2020 Cumartesi 07:29
PKK/PYD'ye 'Anayasa' Sözü!

 Bölgedeki gruplara yakınlığıyla bilinen Fehim Taştekin’in yazısına göre, Jeffrey 21 Eylül’de Kamışlı’da PKK/PYD’li teröristlerle yaptığı toplantıda, Trump’ın Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra Erdoğan ile kontrol edilen alanların dışındaki yeni bölgelere girmeme konusunda anlaştığını öne sürdü. Ayrıca Jeffrey, “Fırat’ın doğusundaki özerk etnisiteyi Cenevre’deki anayasa yazım sürecine taşıma amacından da söz etti.”Suriye’de ABD gözetiminde PKK/PYD ile ENKS arasında yapılan anlaşmanın ardından Washington’un terör örgütüne verdiği teminatlar Türkiye’nin gündeminde. 

Jeffrey'in Suriye'deki bölücülere verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak!” güvencesinin ardından yeni bir iddia daha ortaya atıldı. 

Gazeteci Fehim Taştekin’in Duvar’daki yazısına göre, Jeffry’nin PKK/PYD’ye 21 Eylül’de Kamışlı’daki toplantıda verdiği teminatlar bununla sınırlı değil. 

‘TRUMP-ERDOĞAN ANLAŞTI’ İDDİASI
Taştekin'e göre Trump, Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra Erdoğan ile kontrol edilen alanların dışındaki yeni bölgelere girmeme konusunda anlaştı. Yazıda ayrıca Fırat’ın doğusundaki özerk statünün Cenevre’deki anayasa yazım sürecine taşınması sözünün de verildiği aktarıldı: 

ABD’NİN HEDEFİ PKK/PYD’Yİ YASALLAŞTIRMAK
 “… Jeffrey Amerikalı yetkililer arasında niyetleri açık eden biri. Kürt kaynaklara göre 21 Eylül’de Kamışlı’daki toplantıda YPG’ye Türkiye’nin yeni bir askeri harekât düzenlemeyeceği güvencesini vermiş. Jeffrey, Başkan Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile kontrol edilen alanların dışındaki yeni bölgelere girmeme konusunda anlaştığını, aksi halde yaptırımların geleceğini söylemiş. Jeffrey, Fırat’ın doğusundaki özerk etnisiteyi Cenevre’deki anayasa yazım sürecine taşıma amacından da söz etmiş. Evet Amerikalılar siyasi çözüm çabalarını biraz daha Fırat’ın doğusuyla ilişkilendirme eğilimi gösteriyor. Ancak Ankara bariyeri aşılmadan bunu net bir siyasete dönüştürmeleri zor. Genel anlamda hesapta şu var: Eğer Kürt birliği sağlanırsa Suriye’de siyasi geçiş sürecinde müttefik cephe için yeni bir temel atılmış olacak. Bunu Suriye muhalefetinin yeniden güç alacağı bir zemin olarak da kurguladıklarını anlıyoruz.”

PKK’YI İRAN’A KARŞI KULLANMA HEDEFİ 
ABD’nin İran’ı kuşatma hedefine de değinen Taştekin, “Jeffrey’nin son Irak-Suriye ziyareti, ABD’nin bölge stratejisinin varmak istediği yerle ilgili bir şeyler söylüyor. Kürt askeri-siyasi varlığı İran’ı kuşatma hedefini de içeren daha geniş bir stratejide denkleme giriyor. Bu siyasette Kürtlere atıf giderek belirgin hale geliyor. Amerikalılar açısından yoğrulması ve şekillendirilmesi gereken bir potansiyel” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN FIRAT’IN DOĞUSUNA VERDİĞİ ÖNEM 
Taştekin ABD’nin Fırat’ın doğusuna özel bir önem verdiğine dikkat çekti: 

“Halihazırda Rusya’nın işini zorlaştırma, Suriye yönetimine dayatmalarda bulunma ve İran’ın nüfuz alanlarını daraltma hedefleri açısından Fırat’ın doğusuna özel bir anlam yüklüyorlar. Petrolü koruma gerekçesiyle tutulan askerlerin gidip gitmeyeceği belirsizliğini korusa da Amerikan oyun planı gidilmeyecekmiş gibi tepkiler geliştiriyor. Mesela Rusların Amerikalıların kullandığı güzergâhlarda ön kesip bunaltma taktiklerine geçen hafta şu karşılığı verdiler: Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) 25 Ağustos’ta Derik yakınlarında Rus konvoyu ile karşılaşma sırasında 7 Amerikan askeri yaralanınca Suriye’ye takviye güç gönderdi. Mevcut 500 askere ilaveten 100 askerin yanı sıra kısa menzilli hava savunmasında kullanılan Sentine radar ve askerlere destek amaçlı 12 adet Bradley zırhlı muharebe aracı sevk edildi. Ayrıca hava devriyeleri de artırıldı.”

GÖZÜMÜZ AKDENİZ'DEYKEN SURİYE'DEN GELEN BÜYÜK TEHDİT
ABD denetiminde Kürt grupları birleştirmeye çalışan Jefrrey'nin açıklamalarıyla ilgili Veryansın TV'ye konuşan Prof. Dr. Hasan Ünal, hedefin Suriye’de PKK’nın kontrolü altında bir Kürt bölgesi ile Irak’ın kuzeyindeki Barzani bölgesini birleştirmek olduğunu belirtmişti. 

ABDULLAH AĞAR ANKARA'YI UYARMIŞTI 
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, James Jeffrey’in PYD’ye verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak” güvencesini değerlendirmiş, “Gözlerimizin içine baka baka YPG/PKK’nın Suriye’de devlet kurmasına izin mi vereceğiz? YPG/PKK’ya müdahale etmeyeceksek, 36 yıldır neden mücadele ediyoruz? Neden binlerce şehit verdik?” ifadelerini kullanmıştı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.09.2020 07:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol