banner1697

Patronlar Önceden Biliyorlarmış!

Sakarya'daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin hazırlanan iddianamede, 7 şüpheli hakkında 22 yıl 6'şar ay hapis cezası istendi.

Patronlar Önceden Biliyorlarmış!

Sakarya'daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin hazırlanan iddianamede, 7 şüpheli hakkında 22 yıl 6'şar ay hapis cezası istendi.

24 Ekim 2020 Cumartesi 11:37
Patronlar Önceden Biliyorlarmış!

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 7 işçinin ölümüyle sonuçlanan 3 Temmuz 2020 tarihindeki patlamaya ilişkin iddianame hazırladı. Sakarya Cumhuriyet Savcısı Murat Caner Cintaş’ın hazırladığı iddianamede, şüpheliler Ali Rıza Ergenç Coşkun, Erşan Öztürk, Hasan Ali Velioğlu, Yaşar Coşkun, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt ve müşteki şüpheli olarak yer alan Asiye Angın hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölüme ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıl 6'şar ay varan hapis cezaları istendi.

5 KAZA YAŞANDI AMA ÖNLEM ALINMADI

İddianamede, fabrikada daha önce 5 kez daha iş kazasının yaşandığı belirtilerek, “Meydana gelen bu patlamaların ve iş kazalarının da soruşturma konusu olaydaki yukarıda detaylı olarak anlatılan kusur sebepleriyle benzer sebeplerden kaynaklandığı mahkeme kararları ve bilirkişi raporları ile tespit edildi. Buna rağmen gerekli önlemler alınmayarak aynı şeklide çalışılmaya devam edilmesi halinin kazayı öngörülebilir ve önlenebilir hale getirdi” denildi.

DENETİM ŞİFRESİ: “ÇİN MAHALLESİNİ KAPAT”

İddianamede, fabrika kimyageri Ahmet Çağırıcı'nın ifadesinin altı çizildi. Çağrıcı, işverenin fabrikaya yapılan denetimden daha önceden haberi olduğunu, fabrika Sorumlu Müdürü Hasan Ali Velioğlu’nun denetim öncesinde kendisini arayarak haber verdiğini anlattı. Çağrıcı, Velioğlu’nun kendisine “Ahmet bugün denetim olacak Çin Mahallesini kapat” dediğini aktararak, şu ifadeyi verdi:

“Çin Mahallesinde üretimi durdurarak işçilerle birlikte ya yukarı imalathane bölümüne çıkıyorduk ya da işçilerin bekleme yerinde denetimin sonlanmasını beklerdik. Denetime gelen kişiler hiçbir zaman Çin Mahallesine inmediler, hatta bir keresinde şahit olduğum olayda Ankara'dan gelen ve işi biraz bilen bir müfettiş Yaşar Coşkun'a ‘Misketi kendiniz mi üretiyorsunuz yoksa satın mı alıyorsunuz?’ diye sordu. Yaşar Coşkun'un kendilerinin ürettiğini söyledi, müfettiş de nerede ürettiklerini sorması üzerine Yaşar Coşkun'un müfettişe Çin Mahallesindeki laboratuvarı değil torpil ve volkan bölümlerinin laboratuvarını gösterdi ve ‘Burada üretim yapıyoruz’ dedi. Müfettiş işin teknik boyutunu çok fazla bilmediği için buna inandı. Çin Mahallesinin çok büyük tehlike arz ettiğini fabrika sahipleri de bildiği için Çin Mahallesini kimseye göstermedi. Çin'li usta Yang'ın bir keresinde fabrikanın çalışma şekli ile ilgili olarak ‘Bu işi yapıyorsun ama burası eninde sonunda patlayacak’ dedi."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.10.2020 11:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol