banner1697

ÖCALAN'DAN BİR ÇAĞRI DAHA!

Çözüm Süreci’nin kritik açıklaması Kandil’in endişeleri sebebiyle gecikti. Öcalan, tıkanıklığı aşma kararı verdi.

ÖCALAN'DAN BİR ÇAĞRI DAHA!

Çözüm Süreci’nin kritik açıklaması Kandil’in endişeleri sebebiyle gecikti. Öcalan, tıkanıklığı aşma kararı verdi.

03 Mart 2015 Salı 10:10
ÖCALAN'DAN BİR ÇAĞRI DAHA!

 Çözüm Süreci’nin kritik açıklaması Kandil’in endişeleri sebebiyle gecikti. Öcalan, tıkanıklığı aşma kararı verdi. HDP’li yetkililer son 15 günün perde arkasında yaşananları CNN TÜRK’e anlattı. HDP’lilere göre, Öcalan şimdi ikinci bir çağrıya hazırlanıyor, “eğer devlet de adım atarsa, Öcalan’ın ikinci çağrısı çok daha kapsamlı olacak ” ifadesi kullanılıyor. Kenan Şener’in haberi şöyle:

Sırrı Süreyya Önder, Dolmabahçe’deki görüşme sonrası “Öcalan’ın temel belirlemesi şudur. PKK’yı bahar aylarında olağanüst kongre toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silah yerine demokrasi için tarihi bir niyet beyanıdır” demişti.Bu açıklama 15 Şubat’ta bekleniyordu, ancak ay sonunda yapılabildi.
Hükümet ve HDP’den PKK’ya çağrıPeki ne yaşandı, neden açıklama gecikti?HDP kulislerine göre, Öcalan’ın taslağı Kandil’e ulaştıktan sonra, peş peşe toplantılar yapıldı.Kandil’in “hükümet iç güvenlik ve silah bırakma konusunda algı operasyonu yürütüyor, hükümet yöntemsiz, samimiyetsiz” gibi itirazlarda bulunduğu anlatılıyor. HDP’li yetkililer “Kandil-HDP-Öcalan arasında sorun yok, birbirine karşıt pozisyon da yok. Ancak Kandil’in endişeleri var” ifadelerini kullanıyor.Sürecin tıkanma noktasına gelmesi üzerine, Öcalan ‘ın yaptığı çağrı ile tıkanıklığın aşıldığı belirtiliyor.
ÖCALAN’IN İKİNCİ ÇAĞRISI GELEBİLİR
HDP’li yetkililer Öcalan’ın, ikinci bir çağrıya hazırlandığı bilgisini veriyor. Yetkililer “ikinci çağrı bu çağrıyı çok daha aşan bir çağrı olacak” dedi. Öcalan’ın bunu “süreçte bu güne kadarki tüm çalışmaları aşan bir çağrı yapacağım” ifadesiyle ortaya koyduğu anlatıldı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.03.2015 10:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol